sobota, 1 września 2012

A JEŚLI CIERNIE - Virgnia C. AndrewsA jeśli ciernieTo już trzeci tom sagi rodzinnej. Po lekturze poprzedniej części nie mogłam się doczekać następnej. No i udało się… Poprzedni bohaterowie wracają, z tym wyjątkiem, że w nieco innych rolach. Rodzeństwo Cathy i Chris zostają małżeństwem. Próbują ukryć przed wszystkimi z otoczenia, a przede wszystkim przed dziećmi Cathy z poprzednich związków swoją przeszłość oraz więzy krwi jakie ich łączą.

 Wydaje się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku – do momentu, aż w sąsiedztwie pojawia się bogata, starsza kobieta „dama w czerni” (twarz ma okrytą czarnym woalem). Młodszy z synów Cathy – Bart jest nią zafascynowany. Chłopiec czuje się w domu odrzucony, odstawiony na dalszy plan, dlatego coraz częściej gości u tajemniczej kobiety. Traktuje ją jak babcię.

Ta spełnia każdą jego zachciankę, przez co maluch staje się bardzo nieznośny i kapryśny wobec najbliższych. Dodatkowo jego zachowanie diametralnie się pogarsza, pod wpływem kontaktów ze starym lokajem „kobiety w czerni”. Ten, nie dość, że opowiada mu różne niewygodne fakty z życia jego rodziny, to jeszcze budzi w nim agresję czy nienawiść do kobiet (zwłaszcza matki).

Jest to bardzo poruszająca książka, wywołująca skrajne emocje u czytelnika. Z jednej strony współczujemy bohaterom, gdyż wiele w swym życiu wycierpieli a z drugiej chcemy, żeby ponieśli karę za swe niecne uczynki. Ta historia ma to do siebie, że niezależnie od tego jak potoczą się losy wszystkich bohaterów, to w ich duszy na zawsze pozostaną ciernie…

Polecam, gdyż jest to bardzo wciągająca lektura. Ja nie mogłam się od niej oderwać. Przenosi nas w zupełnie inny świat, przedstawia historię, która nie zdarza się codziennie…


Tytuł: A JEŚLI CIERNIE
Autor: V. C. Andrews
Wydawnictwo: Świat Książki
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2012
Ilość stron: 446P.S. Justynko dziękuję za możliwość przeczytania tej książki!!!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz