piątek, 17 sierpnia 2012

ŚLUBNA SUKNIA - Pierre Lemaitre


W pierwszej części książki poznajemy losy Sophie Duguet. Ta młoda dziewczyna zdążyła już wiele przejść w swym życiu – śmierć matki, teściowej, a następnie ukochanego męża. Sophie jest przekonana o swej chorobie psychicznej. Wynika to z faktu, iż zapomina o najprostszych rzeczach, nieustannie coś gubi, myli istotne sprawy, doprowadzając tym samym zarówno siebie jak i najbliższe otoczenie na skraj wyczerpania. Nikt nie potrafi jej pomóc. A w jej życiu dzieje się coraz więcej dziwnych rzeczy, coraz bardziej absurdalnych. Dziewczyna popada w coraz większą paranoję. Jest o krok od postradania zmysłów.

Tymczasem we Francji, dochodzi do serii brutalnych morderstw, w których główną podejrzaną wydaje się być właśnie Sophie (ona sama nie wie jak do tego wszystkiego mogło dojść, nie wie czy to ona jest winna czy tylko ktoś próbuje ją wrobić). Wszelkie dowody niezaprzeczalnie ściągają winę na tą młodą kobietę. Jej ucieczka z miejsca zdarzeń zdaje się mówić sama za siebie. Sophie znajduje się na pierwszym miejscu listy poszukiwanych przez francuski wymiar sprawiedliwości. Wszystko wydaje się proste i klarowne, ale czy aby na pewno tak jest? Czy ktoś przypadkiem w bardzo subtelny sposób nie manipuluje tą poszkodowaną przez los kobietą?

Dalsza część książki przynosi nam odpowiedzi na dręczące nas pytania. Pojawiają się nowe wątki, których absolutnie bym się nie spodziewała. Przyznam szczerze, że jestem pod wrażeniem literackiego kunsztu autora. Wymyśleć taką fabułę to naprawdę wielka rzecz. To wciągający thriller psychologiczny, przy którym nie można się nudzić. Niesie ze sobą wiele wątków – szokujących i niezwykle smutnych.

Autor powoli prowadzi nas do wyjaśnienia wielu faktów z życia Sophie Duguet. Pozwala tym samym pobudzić wodze naszej wyobraźni. Do samego końca nie wiemy jak zakończy się ta szokująca historia. Efekt finalny dla każdego czytelnika na pewno będzie zaskakujący. Polecam tę książkę, gdyż każdy szczegół tej układanki został bardzo dokładnie przemyślany, wszystko subtelnie do siebie pasuje. Warte uwagi – nie tylko dla miłośników kryminałów.

Tytuł: ŚLUBNA SUKNIA
 Autor: P. Lemaitre
Wydawnictwo: MUZA SA
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2012
Ilość stron: 280

1 komentarz:

  1. Bardzo interesująca recenzja. Muszę przyznać, iż nabrałam ogromnej chęci na przeczytanie owej książki :) Jestem ciekawa, jak potoczą się losy głównej bohaterki.

    OdpowiedzUsuń