poniedziałek, 30 kwietnia 2012

PŁATKI NA WIETRZE - Virginia C. Andrews


Płatki na wietrzeVirginia C. Andrews to nieżyjąca już amerykańska pisarka. Sławę przyniosła jej bestsellerowa saga o rodzinie Dollangangerów. Składa się ona aż z pięciu części:
- „Kwiaty na poddaszu”,
- „Płatki na wietrze”,
- „A jeśli ciernie…”,
- „Kto wiatr sieje…”,
- oraz „Ogród cieni”.
Znakiem rozpoznawczym tej autorki to pisanie o trudnej miłości, miłości kazirodczej. Można rzec, że są to książki grozy. Zawierają bowiem mrożące krew w żyłach opowieści o życiu wielopokoleniowych rodzin.

Jak już wspomniałam „Płatki na wietrze” to 2. część sagi. Jest bezpośrednio połączona z „Kwiatami na poddaszu”. Przedstawia bowiem dalsze losy rodzeństwa Dollangangerów tuż po ucieczce ze swego wieloletniego więzienia, jakim było dla nich poddasze. Trafiają co prawda w dobre ręce, ale przeszłość nie da im o sobie zapomnieć. Starsza z sióstr (Cathy) nawet nie chce zapomnieć – jej głównym życiowym celem (poza realizacją marzeń) jest zemsta na matce.

Poza zemstą i nienawiścią szeroko opisany został wątek niespełnionej miłości. Szokujące dla czytelnika może być głębokie uczucie, jakim najstarszy z rodzeństwa Chris darzy swą siostrę Cathy i nie jest to wyłącznie miłość braterska. Pobyt na poddaszu sprawił, że bardzo się do siebie zbliżyli, a upływ czasu nie zmienił łączącej ich więzi. Co prawda dziewczyna ucieka od seksualności brata, zbliżając się do innych mężczyzn (często dużo starszych od siebie). Celowo ich kokietuje, prowokuje i zdobywa, ale w głębi duszy ona po prostu chce być bezpieczna i kochana – drzemie w niej bowiem mała dziewczynka.

Poza dwójką starszego rodzeństwa, na poddaszu były też bliźniaki (Carry i Corry). Niestety przeżyła tylko dziewczynka. Carry pomimo bycia najmłodszą ucierpiała chyba najbardziej. Jako jedyna posiadała powiem fizyczne oznaki wieloletniego zamknięcia. Stały się one przyczyną wielu upokorzeń i cierpień. Jej psychika była bardzo słaba, a samoocena niska. Nie zmienił tego upływ lat „na wolności”.

Jeśli chcecie poznać dokładne losy tej rodziny zachęcam do lektury. Uprzedzam jednak, że nie będzie ona lekka i przyjemna. Jest to bowiem dzieło wstrząsające. Znane przysłowie mówi, że „zemsta jest słodka” – czy tak również będzie w rodzinie Dollangangerów…? Przekonaj się sam(a).

Tytuł: PŁATKI NA WIETRZE
Autor: V. C. Andrews
Wydawnictwo: Świat Książki
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2012
Ilość stron: 430

Dziękuję Justynce za możliwość przeczytania tej książki!!!

2 komentarze:

  1. przeczytałam pierwszą część 'Kwiaty na poddaszu', tak bardzo przypadła mi do gustu, że kupiłam już dwie kolejne części. Gdy przeczytam, podzielę się tym. ;D

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie również bardzo przypadła do gustu seria V. Andrews:) Czekam na wrażenia z lektury kolejnych części:) pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń