poniedziałek, 5 grudnia 2011

POWRÓT DO MISSING - A. Verghese

            Ta fascynująca książka umiliła mi miniony weekend. Przyznam szczerze, że z oporem zabierałam się do jej przeczytania. Wynikało to z faktu, że jest ona dziełem profesora teorii i praktyki medycyny. Bałam się, że będzie to jednowymiarowa opowieść, poświęcona tylko i wyłącznie praktyce lekarskiej. Jakże się myliłam...

            Powrót do Missing to wspaniała opowieść o miłości, cierpieniu i  poświęceniu, rozgrywająca się w większości na kontynencie afrykańskim. Za sprawą autora poznajemy różne przypadki medyczne, często tragiczne historie tubylczej ludności. W tle doświadczamy również wydarzeń politycznych w samej Etiopii. Próby zamachu stanu i związane z tym represje wobec społeczeństwa (dotkną one również naszych bohaterów) przedstawiają prawdziwy obraz tegoż państwa, które przesiąknięte jest biedą i cierpieniem.

            Tytułowe Missing - to szpital misyjny, znajdujący się w stolicy Etiopii - Addis Abebie. Główni bohaterowie powieści to troje lekarzy oraz siostra zakonna, która została pielęgniarką - Mary Joseph Praise. Wszystkich ich łączy fakt, iż kawał swojego życia spędzili w Indiach. To właśnie w szpitalu "Missing"dojdzie do tragedii, której skutki będą obecne jeszcze wiele, wiele lat po tym zdarzeniu.

            Punktem kulminacyjnym tej powieści są narodziny bliźniąt jednojajowych (Mariona i Shivy). Ich matka, wspomniana przeze mnie zakonnica umiera podczas porodu, a ich ojciec (znany chirurg), nie mając wcześniej pojęcia o ciąży ukochanej kobiety, doznając głębokiego szoku ucieka z Afryki. Dzieci trafiają pod opiekę pani ginekolog - Hemy i specjalisty od chorób wewnętrznych - Gosh'a.
            
            W życiu chłopców wiele się wydarzy. Poznamy ich jako osoby, posiadające niezwykłe zdolności, połączy ich ogromna fascynacja medycyną. Doświadczą jednak wielu cierpień, ich braterska miłość zostanie wystawiona na próbę, z powodu kobiety, która wiele namiesza w ich życiu - stanie się punktem zapalnym, który zakłóci ich jedność. To przez tą kobietę jeden z chłopców będzie zmuszony uciec z Afryki i osiąść w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
         
           Jest to naprawdę wspaniała powieść, wywierająca na czytelnika ogromne wrażenie. Jest w niej kilka mistycznych momentów, wywołujących wielkie wzruszenie. Nie brakuje tutaj emocji - zarówno tych dobrych, jak i złych.  Fabuła jest bardzo dynamiczna, mamy do czynienia z nagłymi, zaskakującymi zwrotami akcji. Sprawia to, że czytając ani na chwilę nie da się odczuć znużenia.

          Jest jednak coś, co może niektórym odbiorcom utrudniać czytanie. Mianowicie w książce jest sporo przypisów, co może nas dekoncentrować podczas lektury. Myślę jednak, że wiele osób uzna to jednak za plus, gdyż wzbogacają i poszerzają one jednak naszą wiedzę, na temat pewnych zagadnień, czynią je bardziej klarownymi.

Polecam!!!Tytuł: POWRÓT DO MISSING
Autor: A. Verghese
Wydawnictwo: Świat Książki
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2011
Ilość stron: 752