piątek, 16 listopada 2012

FORTYFIKACJE W POLSCE I EUROPIE - Jarosław ChorzępaFortyfikacje w Polsce i EuropieTemat fortyfikacji jest w mojej rodzinie niezwykle popularny. Może wynika to z tradycji wojskowych oraz harcerskich, a może po prostu z zamiłowania do historii. W każdym bądź razie gdy tylko nadarzyła się okazja do nabycia tej książki, a w zasadzie cudownego albumu – nie mogłam odmówićJ

Wydawnictwo carta blanca słynie z przepięknie wydawanych książek.  Nie inaczej jest w tym przypadku. Ten bogato ilustrowany przewodnik po polskich i europejskich fortyfikacjach zachwyca nie tylko formą, ale i treścią. Autor zadbał bowiem o krótki rys historyczny, dotyczący systemów obronnych, a następnie przenosi nas w poszczególne miejsca, słynące z umocnień fortyfikacyjnych.

Każde omawiane miasto, bądź region, w którym występuje fortyfikacja zawiera te same elementy. Mianowicie – parę słów o jego historii (kiedy powstał, jak się rozwijał, pod czyim był władaniem itp.), znaczeniu geopolitycznym oraz w jakim stanie zachował się w dzisiejszych czasach. Wszystko to wzbogacone jest o mapy oraz zdjęcia.

Dla mnie osobiście ogromną zaletą tego zbioru jest jego chronologia oraz uporządkowanie. Autor podzielił sobie mapę Polski na regiony i w taki sposób przemieszcza się od północnego-zachodu kraju poprzez Pomorze, Mazury itd. Nic nie jest chaotyczne, wszystko jest efektem logicznego ciągu. Większa część książki poświęcona jest polskim fortyfikacjom. Pozostała przypadła w udziale państwom europejskim takim jak Francja, Niemcy czy Finlandia.

J. Chorzępa zadbał o laików w tej tematyce. Na końcu albumu znajduje się słownik, w którym wyjaśnia on najważniejsze terminy. Język jest prosty, przez co czytelnik łatwo porusza się po poszczególnych stronach. Zachęcam Was do lektury – mogę obiecać, że odkryjecie nowe zakamarki oraz miejsca w Polsce, do których warto się udać, aby poczuć na sobie powiew historii… Pomimo często ogromnego zniszczenia oraz zaniedbania tych ośrodków, są one godne chociażby naszej pamięci o nich…


Tytuł: FORTYFIKACJE W POLSCE I EUROPIE
Autor: J. Chorzępa
Wydawnictwo: carta blanca
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2012
Ilość stron: 208

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz