piątek, 16 listopada 2012

BEJRUT JEST GDZIEŚ TAM - Youssef Rakha 
Bejrut – stolica Libanu. Dawniej (a przez niektórych i dziś) nazywany „Paryżem Wschodu”. Nazwa to wzięła swój początek od tego, iż miasto to zamieszkiwane jest przez ludzi różnych wyznań, reprezentujących różne kultury. Jest to bowiem miasto multikulturowe. Dawniej było tu kolorowo, gwarno, miasto posiadało wiele zabytków, które przyciągały turystów z różnych stron świata.

Sam Bejrut (jeszcze w latach 60.) jawił się jako mekka „(…) dla poszukujących wolności. Politycznie, seksualnie czy kulturowo stłamszeni (…) Arabowie tu właśnie odnajdywali dla niej szerszy margines. (…) Bejrut – powszechny cel pielgrzymek…”. [s. 107 – 108]. Ulice były pełne ludzi, można było usłyszeć wiele języków, świadczyło to o różnorodności.

Obecnie nie jest już tak różowo. Miasto (podobnie jak i całe państwo) trawione jest przez skutki wojen (m.in. tych z Izraelem oraz wojen domowych), przewrotów oraz manifestacji. Zginęło wielu ludzi. Mieszkańcy najbardziej odczuli drastyczne spadki w gospodarce krajowej, powodowane korupcją i nepotyzmem. Ubóstwo oraz bezdomność stały się najbardziej palącym problemem.

Piękne zabytki nierzadko przekształciły się w ruiny. Wybuchy bomb oraz strzały z karabinów nie oszczędziły nie tylko ludzi, ale również budynków. Obecnie ludzie uciekają z Bejrutu. Brak tych swobód, które kiedyś tak przyciągały. Każdy jednak (podobnie jak autor), który pamięta dawne czasy czuje gdzieś w powietrzu „oddech” starego miasta – gdzieś tam właśnie jest Bejrut…

Powyższy reportaż zawiera wiele informacji zarówno tych istotnych, jak i nieco mniej ważnych (przedstawiających realia życia codziennego). Wszystko jednak składa się na wspaniałą, choć nieco trudną do odbioru za pierwszym razem całość. Bardzo wiele wyjaśniający był wstęp tej niewielkiej objętościowo książeczki zredagowany i napisany przez pana Michała Danielewskiego.

Pozwala on spojrzeć na ten reportaż w innym świetle, lepiej zrozumieć intencje autora (egipskiego dziennikarza działu kulturalnego). W ostatnim czasie na rynku wydawniczym ukazywało się sporo książek/ reportaży o tematyce bliskowschodniej (jest to spotęgowane rewolucjami arabskimi). Ta na pewno nie jest od nich gorsza. Warto przeczytać, aby uświadomić sobie, że tak naprawdę ci ludzie niewiele różnią się od nas samych…


Tytuł: BEJRUT JEST GDZIEŚ TAM
Autor: Youssef Rakha
Wydawnictwo: Dobra Literatura
Miejsce, rok wydania: Słupsk, 2012
Ilość stron: 144

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz