piątek, 26 października 2012

SZACUNEK W ŚWIECIE NIERÓWNOŚCI - Richard SennetStudiując politologię, miałam zajęcia z socjologii, choć przyznam się, że w mych dłoniach nie znalazły się nigdy książki Richarda Sennetta (słynnego amerykańskiego naukowca – socjologa). Jak widać na moim skromnym przykładzie – człowiek w ciągu całego swojego życia dostaje szanse, aby się zrehabilitować. Ja niedawno wykorzystałam jedną z takich szans…

„Szacunek w świecie nierówności” to zbiór naukowych rozważań na temat szeroko pojętego szacunku. Autor stara się nam wytłumaczyć czym właściwie jest to pojęcie, a także co generuje szacunek wobec nas ze strony otoczenia, w którym się znajdujemy oraz szacunek dla samych siebie. Zwraca również uwagę na konsekwencje braku szacunku np. wobec pewnej grupy osób – nie ukrywa, że może to rodzić zemstę, bunt, agresję. Punktem wyjścia tej książki jest jednak fakt, iż żyjemy w świecie nierówności. Ta teza nie ulega żadnym wątpliwościom, nic również nie wskazuje aby miało się to kiedykolwiek zmienić.

Szeroko zgromadzone materiały badawcze zostały tutaj zestawione z wątkami autobiograficznymi. R. Sennet opisuje swoje dzieciństwo w Cabrini Green, w Chicago. Było to osiedle socjalne, zamieszkiwane głównie przez ludzi nieradzących sobie z własnym życiem. Byli oni skazani na pomoc socjalną, która stała się dla nich głównym wyznacznikiem, punktem odniesienia.

Dla Richarda Sennetta szansą na oderwanie się od tego świata był jego niewątpliwy talent muzyczny, pielęgnowany od małego. Jego kariera rozwijała się w szybkim tempie, do czasu aż utracił sprawność w jednej dłoni. Był to dla niego prawdziwy dramat, który zmusił go jednak do wyboru innej drogi. Dzięki tej tragedii możemy obecnie korzystać z jego szerokiego dorobku naukowego.

Wracając jednak do meritum sprawy – to właśnie osobiste zmagania słynnego socjologa pozwoliły mu pokazać na własnym przykładzie nierówność pozycji oraz wszelkich talentów w każdym ze społeczeństw. Powołując się na bogatą bazę materiałów źródłowych oraz liczne przykłady (te z historii oraz bardziej współczesne) stworzył kompletne dzieło, mogące służyć wszystkim zainteresowanym tematyką państwa (systemu) socjalnego i wszystkim tym co się z tym wiąże.

Jest to naprawdę świetna pozycja naukowa, choć nie ukrywam, że do łatwych nie należy. Lektura ta wymaga sporo skupienia, koncentracji oraz zastanowienia nad jej esencją. Wnioski powstałe na bazie tych zapisów nie zawsze są jasne oraz klarowne, taka bowiem jest ta materia. Zachęcam Was do przeczytania.


Tytuł: SZACUNEK W ŚWIECIE NIERÓWNOŚCI
Autor: R. Sennet
Wydawnictwo: MUZA SA
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2012
Ilość stron: 288 

3 komentarze:

  1. pozycja z pewnością wymagająca wysiłku intelektualnego, ale to bardzo dobrze ;) czasami fajnie jest przeczytać coś bardziej naukowego! Pozdrawiam i zapraszam do mnie :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Całkowicie się z Tobą zgadzam:)

    OdpowiedzUsuń
  3. jeśli wymaga skupienia i koncentracji to niestety, ale będzie musiała poczekać, bo obecnie jestem w stanie przebrnąć tylko przez lekkie książki :)

    OdpowiedzUsuń