wtorek, 23 października 2012

PROFESOR - Charlotte Brontё,„Profesor” to pierwsza powieść tej słynnej autorki (napisana jeszcze przed „Jane Eyre”), aczkolwiek wydana dopiero po jej śmierci. Niedawno książka ta ukazała się również na polskim rynku wydawniczym. Jako wierna fanka sióstr Brontё nie mogłam oprzeć się pokusie, by przeczytać to dzieło. Dodatkowo moje pragnienie lektury wzmocniła ciekawość co do treści. Na okładce bowiem znajduje się tajemniczy, elegancki mężczyzna – tytułowy Profesor.

Jest to jedyna powieść Ch. Brontё, w której narratorem oraz głównym bohaterem jest mężczyzna. William Cromsworth, bo o nim mowa należy do wąskiego grona osób, które wszystko co mają zawdzięczają tylko i wyłącznie swojej ciężkiej pracy, olbrzymim wyrzeczeniom i ambicjom. Mógł mieć wszystkiego pod dostatkiem – wystarczyło tylko, aby zgodził się zostać duchownym lub poślubić jedną z kuzynek (jak proponowało mu wujostwo). On jednak nie zwykł działać wbrew sobie, dlatego musiał wyrzec się swego arystokratycznego dziedzictwa.

W ojczyźnie nie wiodło mu się najlepiej (doświadczał wielu upokorzeń ze strony własnego brata, u którego przez pewien czas pracował), dlatego zdecydował się opuścić Anglię i udać się do Brukseli. Z racji swego starannego wykształcenia (m. in. bardzo dobrej znajomości języka francuskiego) oraz referencji jakie udało mu się zdobyć w Anglii zostaje nauczycielem w prywatnej szkole.

Będzie to dla niego prawdziwa szkoła życia. William będzie musiał stawić czoła nie tylko rozpuszczonym i rozkapryszonym niewiastom (uczennicom żeńskiej szkoły), ale również nieobliczalnej właścicielce.  Na własnej skórze przekona się również, że ludzie którym ufamy, nie zawsze są szczerzy i uczciwi wobec nas samych.

William pozna również kobietę, która skradnie jego serce – rodzi się tylko pytanie czy uczucie to ma sens… Epoka wiktoriańska kładła bowiem nacisk na pochodzenie oraz status społeczny, który w tym przypadku, wobec tych dwojga jest skrajnie różny. Książka ta jest doskonałym odbiciem ówczesnej rzeczywistości – gdzie kobiety oraz mężczyzn dzieliło w zasadzie wszystko. Każda płeć miała przypisane określone role, które oprawione były sztywnymi ramami, wręcz niemożliwymi do przebicia.

Początek powieści jest bardzo spokojny, opisowy, fabuła rozkręca się dopiero w połowie. Wtedy przybiera ona dynamiczny wymiar, jest bardziej emocjonalna i zaskakująca. Jak zwykle nie zawiodłam się na autorce. Podziwiam siostry Brontё i podtrzymuję swój zachwyt wobec ich dorobku literackiego.  

Tytuł: PROFESOR
Autor: Ch. Brontё
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 320  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz