poniedziałek, 15 października 2012

ANNA GERMAN O SOBIE - Mariola PryzwanAnna German o sobie - Mariola PryzwanNie ukrywam, że wcześniej nie znałam twórczości muzycznej (nieżyjącej już) Anny German. Moje pokolenie, ludzi urodzonych pod koniec lat 80., dorastało wśród innych dźwięków, stylów muzycznych. Nazwisko pani Anny nie było mi jednak obce, podobnie jak jej słynny do dziś przebój - „Tańczące Eurydyki”…

Kiedy jednak w mych dłoniach znalazła się książka, autorstwa Marioli Pryzwan, postanowiłam najpierw prześledzić muzyczne dokonania ikony muzyki rozrywkowej, jaką niewątpliwie była Anna German. Powiem bez ogródek – niesamowicie się wzruszyłam, podczas słuchania jej utworów. Było to naprawdę niesamowite przeżycie. Pomijam już fakt, że kobieta ta miała przepiękny, bardzo charakterystyczny głos – jednakże to w jak świadomy sposób ona śpiewała, jak istotny był przekaz jej utworów, to o czym śpiewała – to niewątpliwie rzadkość.

„Anna German o sobie” to zbiór listów, artykułów, dokumentów oraz wielu fotografii znanej wokalistki i kompozytorki. Pani Mariola wykonała naprawdę kawał dobrej roboty zbierając te materiały i układając je w logiczną całość. Z tych archiwów wyłania się postać Anny German – takiej, jaką była naprawdę.  A jaka była?

Przede wszystkim bije z tej książki jej ogromna wola życia oraz przywiązanie do rodziny. Poznajemy jej marzenia, cele do których dążyła. Poznajemy jej historię od okresu dzieciństwa, po dojrzałą kobietę (żonę i matkę chłopczyka, którego kochała nad życie). Była to „silna babka” – nie załamał jej nawet ciężki wypadek samochodowy, który unieruchomił ją na długi okres czasu.

Poza pięknem wewnętrznym – na fotografiach, umieszczonych na łamach książki możemy zobaczyć jaką była piękną kobietą. Przykuwała uwagę przede wszystkim swym wysokim wzrostem oraz pięknymi blond włosami. Najważniejsze jednak było jej wewnętrzne ciepło, którym emanowała oraz dobroć serca.

Gorąco polecam tę książkę wszystkim czytelnikom, bo naprawdę warto. Autorka bezdyskusyjnie rzetelnie wykonała swoją pracę, przedstawiając nam autentyczny portret polskiej artystki – Anny German. Jest to naprawdę fajny przewodnik po życiu i twórczości pani Ani, dodatkowo wydawnictwo zadbało o piękną i solidną oprawę tego dzieła. Nic dodać, nic ująć… 


Tytuł: ANNA GERMAN O SOBIE
Autor: M. Pryzwan
Wydawnictwo: Wydawnictwo mg
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 256 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz