poniedziałek, 15 października 2012

MĘŻCZYZNA, KTÓREGO NIE CHCIAŁA POKOCHAĆ - Federico MocciaTancredi - zimny i wyrachowany mężczyzna. Niezwykle przystojny i inteligentny. Należy do grona najbogatszych ludzi na świecie. Jego głównym celem jest zdobywać kobiety (ale nie takie zwyczajne, banalne – najlepiej, żeby to były szczęśliwe żony i matki), a następnie nagle je porzucać, niszcząc tym samym ich prywatne szczęście. On nie chce kochać, ani być kochanym.

Sofia - ciepła, wrażliwa, piękna kobieta. Artystyczna dusza. Mogła być sławną pianistką, ale wypadek jej chłopaka sprawia, że dziewczyna przysięga Bogu, że jeśli on przeżyje - ona już nigdy nie zagra, a tym samym zrezygnuje ze swych marzeń i pragnień. Zdobyła się dla niego na ogromne poświęcenie, zatracając tym samym swe prawdziwe „ja”.

Mimo, że tych dwoje dzieli tak naprawdę wszystko – jest jedna rzecz, która ich łączy: mianowicie są „dryfującymi duszami”. Pewnego dnia przypadek sprawia, że spotykają się w kościele. Ten dzień odmieni życie ich obojga. Nic już nie będzie takie samo.  Tancredi zrobi wszystko (nie ma dla niego rzeczy niemożliwych), aby spędzić z Sofią choć parę chwil. Pytanie tylko czy kobieta podda się swym pragnieniom (nowa znajomość otworzyła w niej bowiem dawno skrywane pokłady namiętności) czy też zwycięży poczucie obowiązku wobec niepełnosprawnego męża.

Poza tym głównym wątkiem książki, autor nakreślił jeszcze jeden wątek poboczny. Jest to historia siostry Tancredi’ego – Claudine. Co wiele lat temu spotkało tę młodziutką dziewczynę, że doprowadziło ją do ostateczności, jaką było samobójstwo? Jej postać wiele razy wraca we wspomnieniach mężczyzny. Była bowiem dla niego bardzo ważna…

Książka napisana została lekkim językiem, bardzo szybko się ją czyta (przede wszystkim ze względu na ciekawą historię – ja osobiście poświęciłam dla niej pół niedzieli, gdyż nie mogłam doczekać się ostatecznego rozstrzygnięcia). A jakie jest zakończenie? Tego oczywiście Wam nie zdradzę, powiem tylko, że na pewno wielu z Was zaskoczy…

Niesamowita jest również okładka tej lektury. Jest bardzo elegancka, ale również pobudzająca zmysły…J Polecam tę powieść obyczajową, zwłaszcza na zbliżające się długie jesienno – zimowe wieczory.


Tytuł: MĘŻCZYZNA, KTÓREGO NIE CHCIAŁA POKOCHAĆ
Autor: F. Moccia
Wydawnictwo: MUZA SA
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2012
Ilość stron: 352

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz