poniedziałek, 21 stycznia 2013

HOBBICI. BOHATEROWIE J.R.R. TOLKIENA. Liczne wcielenia Bilba, Froda, Sama, Merry'ego i Pippina - Lynette Porter 


Za sprawą niedawnej ekranizacji książki Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem” – literatura z cyklu fantasy – znowu znalazła się na topie. Świat Śródziemia ponownie zyskał rzesze fanów (zarówno tych książkowych, jak i kinowych). Wierni miłośnicy tej tematyki niezwykle cenią sobie świat nakreślony przez J.R.R. Tolkiena, a zwłaszcza takie małe istoty nazwane hobbitami.

Książka L. Portera jest wyjątkowa. Stanowi bowiem swoiste kompendium twórczości Tolkiena, z naciskiem na hobbity. Autor wykonał kawał dobrej roboty. Przez blisko 10 lat pracował nad tą właśnie pozycją. Porter wspomina nie tylko o czasach współczesnych, ale dokonał również retrospekcji w czasie. Uświadamia nam w jaki sposób powstawały książki, które obecnie znajdują się w kanonie światowej literatury.

Tolkien swoje największe dzieła napisał w 1. poł. XX wieku. Jego książki powstawały wówczas na kartkach papieru, pisał ręcznie, nanosząc wiele poprawek na marginesach. Główne postaci (zanim autor nie uznał, iż są odpowiednie) często zmieniały imiona oraz rys charakterologiczny. Nie było łatwo osobom, które odpowiedzialne były za ich późniejsze przepisywanie na maszynie.

Porter przedstawia nam również długą drogę do ekranizacji zarówno „Władcy Pierścienia”, jak i „Hobbita”. Już w latach 50. podejmowano próby pisania scenariuszy. Tolkien jednak nie mógł dojść do porozumienia z potencjalnymi scenarzystami oraz reżyserami. Nie było łatwo bowiem uchwycić tak obszernej tematyki na potrzeby filmu, który miał zainteresować i przyciągnąć do kin rzesze ludzi.

Co ciekawe hobbici niejednokrotnie stawali się bohaterami audycji radiowych, musicali czy przedstawień teatralnych. Pojawiali się na obrazach. Artyści bowiem często tworzyli wizualizację tych niezwykle ciekawych stworzeń. Jakby tego było mało - byli nawet łączeni z polityką.

Jest to bardzo interesująca książka dla wszystkich fanów twórczości Tolkiena oraz ekranizacji Petera Jacksona. Autor przedstawia w niej wiele szczegółów, które dotychczas (przynajmniej mnie) nie były znane. Treść została przedstawiona w sposób humorystyczny, przez co przyjemnie się tę książkę pochłania. No i przyciągająca wzrok okładka – nic dodać nic ująć – tylko chwycić za książkę i czytać.

Tytuł: HOBBICI. BOHATEROWIE J.R.R. TOLKIENA
Autor: L. Porter
Wydawnictwo: Replika
Miejsce, rok wydania: Zakrzewo, 2012
Ilość stron: 376

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz