piątek, 11 stycznia 2013

PRZETRWAĆ WSZYSTKO. Umiejętności i taktyki niezbędne, by wydostać się z każdego miejsca na ziemi - Les StroudPrzetrwać wszystko - Les StroudJeśli planujesz wybrać się na jakąś ekspedycję lub po prostu interesujesz się survivalem – ta książka jest dla Ciebie. Jest to bowiem profesjonalnie skonstruowany poradnik, poruszający najważniejsze kwestie, jakie wiążą się ze sztuką przetrwania w ekstremalnych warunkach. O wysokim poziomie tej książki świadczy fakt, że jej autorem jest znany Kanadyjczyk, ekspert w dziedzinie survivalu, współtwórca programu telewizyjnego „Człowiek, który przetrwa wszystko”.

Książka podzielona jest na rozdziały, z których każdy poświęcony jest innemu zagadnieniu. Można w niej znaleźć informacje przede wszystkim o tym, co koniecznie trzeba zrobić, jeszcze przed wyruszeniem w konkretne miejsce oraz co musi się znaleźć w naszym wyposażeniu. Trzeba wiedzieć, że ekwipunek zależy od terenu, w który się udajemy. Autor dostarcza nam również informacji jak postępować w przypadku konkretnej sytuacji pogodowej, jak również opisuje nam jakich zagrożeń i niebezpieczeństw możemy się spodziewać w poszczególnych regionach świata.

„Przetrwać wszystko” to teoretyczne przedstawienie praktycznych czynności, bez poznania których trudno byłoby sobie poradzić samemu w sytuacji kryzysowej. Podaje wiele szczegółowych informacji chociażby na temat tego jak posługiwać się kompasem, jak zbudować różnorakie schronienia, jak rozpalić ogień czy jak zdobyć wodę pitną… Jednak najważniejszym przesłaniem jest, aby w chwili zagrożenia wykrzesać w sobie wolę przetrwania oraz zapanować nad stresem.

Poradnik jest bardzo przejrzysty. Informacje pogrupowane są tematycznie, dlatego szybko można znaleźć interesującą nas rzecz. Autor zamieścił wiele zdjęć oraz specjalnych wskazówek (osobistych rad Strouda), co z całą pewnością czyni książkę jeszcze bardziej atrakcyjną. Wiele czynności opisanych jest „krok po kroku”, aby czytelnik mógł później samemu wykonać daną czynność, posiłkując się radami Strouda.

Książka zawiera naprawdę wiele ciekawostek, przez co nawet mnie – kobiecie, dla której najczęstszymi wyprawami są marsze na zakupy;P – ani przez chwilę nie wydawała się nudna. Bardzo spodobał mi się „test jadalności”, stworzony przez autora. Punkt po punkcie pisze on co należy robić, jeśli akurat nie mamy pod ręką nic do spożycia, a nie wiemy czy dany produkt nie jest trujący…

Les Stroud zamieścił w powyższej książce wiele porad i choćbym chciała to nie jestem w stanie ich teraz przytoczyć. Polecam lekturę nie tylko aktywnym podróżnikom, ale również wszystkim zainteresowanym poznaniem wszystkich możliwych sytuacji jakie mogą nam się wydarzyć chociażby podczas zwykłej wędrówki po lesie. 

Tytuł: PRZETRWAĆ WSZYSTKO
Autor: L. Stroud
Wydawnictwo: Pascal
Miejsce, rok wydania: Bielsko-Biała, 2012
Ilość stron: 384

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz