poniedziałek, 21 stycznia 2013

BEZLITOSNY OCEAN. Historia wyprawy otwartą łodzią przez lodowate wody północnego Atlantyku - Bear GryllsBezlitosny ocean. Historia wyprawy otwartą łodzią przez lodowate wody północnego Atlantyku - Edward Michael „Bear” GryllsTo już moje drugie spotkanie w tym miesiącu z mistrzem survivalu. Pierwszy był Les Stroud, a teraz przyszła kolej na niego… Bear Grylls, bo o nim mowa, to człowiek niezwykły. Już od najmłodszych lat uczył się sztuk walki, służył w Special Air Service, a także jako najmłodszy Brytyjczyk zdobył Mount Everest. Można by tak wyliczać bez końca, ale co najważniejsze zawsze wiedział jakie są jego priorytety. Na pierwszym miejscu zawsze pozostawała dla niego rodzina oraz przyjaciele – dla nich gotów był na wszystko.

Książka ta opowiada o niezwykle niebezpiecznej wyprawie morskiej, mającej na celu pokonanie północnego Atlantyku, w otwartej łodzi. Wraz z załogą, składającą się z zaufanych mu osób, wyruszył na morze, zmagając się nie tylko ze straszliwymi warunkami atmosferycznymi, chorobą morską czy nieustannym przemoczeniem, ale przede wszystkim była to walka z samym sobą, z własnymi słabościami.

Grylls zdaje nam relację z tego jak krok po kroku doszło do tej wyprawy. Po pierwsze najważniejszym było znalezienie odpowiednich osób, które wraz z nim dokonają tej niezwykłej rzeczy. Najistotniejsze dla niego było całkowite oddanie zespołowi. Musiał być bowiem przekonany, że w chwili zagrożenia życia, każdy będzie mógł na siebie liczyć.

Następnym krokiem było pozyskanie funduszy, co jak się później okazało było najtrudniejsze. Na koniec wszelkie przygotowania logistyczne – począwszy od znalezienia firmy, która stworzy odpowiednią łódź – po skompletowanie najprostszych rzeczy, niezbędnych w trakcie takiej wyprawy.

Bear przedstawił na łamach tej książki najbardziej osobiste momenty, jakie stały się udziałem uczestników tej wyprawy. Począwszy od euforii, która towarzyszyła im na samym początku, po chwile depresji i zwątpienia podczas najgorszych chwil, gdy doskwierał im głód, chłód i choroba morska. Autor pokazuje nam również ile w takich momentach znaczy solidarność grupy. „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.

Jest to wciągająca i zapierająca dech w piersiach relacja. Nie spodziewałam się, że z takim zaciekawieniem będę pokonywać kolejne kartki i rozdziały tej książki. Wzbogacona o fotografie (szkoda, że tak mało) staje się jeszcze bardziej interesująca. To, czego dokonali ci mężczyźni wzbudza we mnie – wobec nich – olbrzymi szacunek. 

Tytuł: BEZLITOSNY OCEAN
Autor: B. Grylls
Wydawnictwo: Pascal
Miejsce, rok wydania: Bielsko-Biała, 2012
Ilość stron: 288

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz