czwartek, 10 stycznia 2013

JOHNNY DEPP. Sekretne życie - Nigel GoodallJohnny Depp. Sekretne życie - Nigel GoodallNie jestem fanką sensacji, nie czytuję prasy kolorowej oraz nie przeglądam portali plotkarskich – może jestem dziwna, ale po ludzku mnie to nie rusza… Troszkę z oporem sięgnęłam więc po biografię słynnego hollywoodzkiego aktora – Johnny’ego Deppa. Bałam się, że będzie to przepełniony słodyczą - ku czci tytułowego bohatera – literacki bełkot. Jakże się cieszę, że tak nie było…

Dla mnie – osoby, która znała niewiele szczegółów z życia (prywatnego i zawodowego) Deppa – ta książka stanowi doskonałe kompendium wiedzy nie tylko o nim samym, ale również o osobach, które odegrały jakąś konkretną rolę w jego życiu. Chodzi nie tylko o jego dotychczasowe partnerki (Kate Moss, Winona Ryder czy Vanessa Paradis), ale przede wszystkim osoby z branży filmowej, które wywarły olbrzymi wpływ na rozwój jego kariery.

Johnny Depp to postać kontrowersyjna. Niebywale ekscentryczny człowiek, który ma ściśle wyznaczony cel i świadomie do niego dąży. To chyba najprostsza charakterystyka tego człowieka, który nie schodzi z pierwszych stron gazet. Wiele mu do tej pory zarzucano. Niejeden z tych zarzutów był zgodny z prawdą. W tej biografii pokazana jest bowiem jego prawdziwa twarz, często awanturnicza. Generalnie jest to jednak artysta, dla którego najważniejsze to nie działać wbrew sobie.

Mnie osobiście (jako laikowi w świecie filmów) bardzo w tej książce spodobał się zamysł autora, aby opowiedzieć o najważniejszych filmach, w których Johnny zagrał. Są to podstawowe informacje o obsadzie, fabule oraz podsumowanie osiągniętych przez nie wyników finansowych. Goodall uzasadnia dlaczego Depp wybierał pracę na planie tego a nie innego filmu, co nim kierowało w wyborze konkretnej roli.

Podsumowując tę książkę zaznaczę jedno – nie jest to pozycja dla ludzi żądnych sensacji… Nie znajdziecie tam pikantnych szczegółów z życia jednego z najbardziej kasowych aktorów Hollywood. Owszem są tam informacje o jego licznych związkach, niedojrzałych zachowaniach, które w połączeniu z alkoholem i narkotykami kończyły się karczemnymi awanturami – ale nie są to opisy na dużą skalę. Jest to bardziej charakterystyka Deppa jako artysty. Goodall próbuje nam wyjaśnić jak to się stało, że z tego „dziwacznego” młodzieńca (jak sam o sobie mawiał – „odmieńca”) zrodziła się prawdziwa perła światowej kinematografii ( do tego uzdolnionego muzycznie).

Przyznam, że dobrze się to czyta, mimo że objętość jest całkiem spora. W środku znajduje się kilka zdjęć (szkoda, że tak mało), a na końcu wykaz wszystkich filmów, w których wystąpił, jak również nagród zdobytych przez niego – jest to na pewno wzbogaceniem  tej biografii. Jeśli ktoś jest fanem J. Deppa może jednak poczuć się rozczarowany, chyba że szuka zbiorczej książki z informacjami o swym ulubieńcu. Mimo wszystko zachęcam do lektury.

Tytuł: JOHNNY DEPP. Sekretne życie
Autor: N. Goodall
Wydawnictwo: Pascal
Miejsce, rok wydania: Bielsko-Biała, 2012
Ilość stron: 496

1 komentarz:

  1. sama nie wiem ... Lubię go jako aktora, ale czy chce mi się babrać w jego życiu prywatnym ? No nie wiem...

    OdpowiedzUsuń