poniedziałek, 7 stycznia 2013

ŻONY POLARNIKÓW - Kari HerbertŻony polarników. Siedem niezwykłych historiiO odkrywcach polarnych uczymy się od najmłodszych lat, w szkołach. Poznajemy ich losy oraz olbrzymie zmagania z wieloma trudnościami, jakie napotykali po drodze. Wbrew wszelkim ograniczeniom oraz przeciwnościom losu osiągali swe cele, stając się bohaterami dla całego świata.
                          
Mało kto wspomina jednak o roli, jaką przy tych odkryciach odegrały niezwykłe kobiety – żony polarników. Niejednokrotnie, to dzięki ich staraniom oraz wytrwałości w ogóle do tych wypraw dochodziło. To one bowiem zmagały się z trudnościami, zbierając fundusze na kolejne ekspedycje, a co najważniejsze stanowiły niesłychane wsparcie psychiczne, trwając przy swoich mężczyznach, dodając im otuchy oraz wzmacniając ich morale, które nierzadko spadały do bardzo niskiego poziomu.

To właśnie żonom najsłynniejszych polarników poświęcona została ta książka. A dokładniej rzecz ujmując – siedmiu odważnym damom – które ponad własne szczęście i wygody kładły karierę oraz marzenia swych ukochanych mężczyzn. Co istotne – autorką książki jest Kari Herbert – córka jednego z najważniejszych polarników XX wieku. Dzieciństwo spędziła na obszarze Arktyki, dlatego wiedząc z autopsji jak wygląda życie polarników, jej zapiski są niezwykle autentyczne. Na marginesie dodam, że autorka korzystała z wielu materiałów źródłowych, co potwierdza jej prawdziwość.

K. Herbert w poszczególnych rozdziałach porusza różne kwestie. Z jednej strony poznajemy odrębne losy podróżników oraz ich żon. Dowiadujemy się w jakich rodzinach się wychowywali, w jaki sposób się poznali, a później pokochali… Następnie poznajemy ich życie małżeńskie, w połączeniu z realizacją pragnień odkrywania świata.

Nie było łatwo pogodzić życie rodzinne z „życiem w drodze”… Często polarnicy wracali z ekspedycji po kilku latach, co bardzo utrudniało utrzymanie silnych więzów pomiędzy małżonkami oraz pomiędzy dziećmi i ojcami. Kari Herbert przedstawia nam prawdziwy obraz bohaterów, którzy jednak mieli sporo wad i słabości. Dopuszczali się zdrad, ambicje często brały górę nad rozsądkiem, przez co skutki ich działań najbardziej dotykały najbliższych.

Żony pomimo wszystko trwały jednak wiernie przy mężach. Ich odwaga oraz hart ducha były tak wielkie, że zasługują na to, aby poznać ich losy. Dla wszystkich były one tylko żonami tych bohaterskich mężczyzn, warto jednak wiedzieć, że były one prawdziwymi indywidualistkami, które wyróżniały się na tle innych kobiet tamtej epoki…

Tytuł: ŻONY POLARNIKÓW Siedem niezwykłych historii
Autor: K. Herbert
Wydawnictwo: carta blanca
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2011
Ilość stron: 360

4 komentarze:

  1. Czytałam bardzo ciekawą "Córkę polarnika" Kari Herbert, a "Żony polarników" już czekają na półce. Podoba mi się styl pisania autorki:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie to brzmi. Na pewno przeczytam, jak tylko będę miała okazję.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja nie miałam okazji przeczytać "Córki polarnika", może jeszcze nadarzy się sposobność:) Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń