czwartek, 2 lutego 2012

OŁÓWEK - K. Rosicka - Jaczyńska

            Czy ktokolwiek z nas zadał sobie czasem trochę trudu, aby zastanowić się nad własnym życiem (ale tak dogłębnie)... Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że wystarczy chwila, moment, jedna diagnoza, aby całkowicie odmienić nasz los...

            Ołówek to historia prawdziwa. Autorka opowiada o swoim życiu - jak wyglądało przed chorobą i jak się zmieniało jej położenie wraz z rozwojem SLA (stwardnienie zanikowe boczne). Wraz z diagnozą, a nawet jeszcze wcześniej (gdyż lekarze długo nie wiedzieli co jej dolega), jej życie zmieniło się diametralnie.

            Kobieta sukcesu, pewna siebie, niezwykle piękna, działająca na mężczyzn i kontrahentów jak magnes, w przeciągu pięciu lat straciła wszystko. Musiała zamknąć prężnie działającą agencję reklamową, z powodu zaniku mięśni nie mogła się poruszać, ani wyraźnie mówić - nie było więc już mowy o bliskich kontaktach z płcią męską, jej pewność siebie uległa poważnemu nadszarpnięciu...

            Ta niezależna dotychczas osoba jest obecnie zdana na innych. Począwszy od własnych dzieci, które niejednokrotnie traktują ją obcesowo, czasem agresywnie, po pielęgniarki i opiekunki domowe, które często nie potrafią nawet się z nią porozumieć. Pani Kasia jednak się nie załamuje. Siły dodają jej niektóre osoby, które sama nazywa Aniołami. To one dają jej nadzieję na godniejsze życie, pomogą uśmierzyć ból cierpiącej duszy.

            Jest to naprawdę niezwykle wzruszająca opowieść o życiu śmiertelnie chorej kobiety. O jej walce o każdy dzień, o niezwykłym harcie ducha, pokonywaniu piętrzących się trudności, o niezrozumieniu przez otoczenie to najbliższe i dalsze... Można by tak wyliczać bez końca. Warto przeczytać tę książkę i dokonać przewartościowań w swym życiu - ocenić co jest ważne a co ważniejsze!!!

"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą." - J. Twardowski, Śpieszmy się - Poezje wybrane, 1979.Tytuł: OŁÓWEK
Autor: K. Rosicka - Jaczyńska
Wydawnictwo: Poligraf
Miejsce, rok wydania: Łódź, 2011
Ilość stron: 299

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz