poniedziałek, 27 lutego 2012

PRZEŁAMAĆ NOC - Liz Murray

           Role społeczne dzielimy na takie, które przypisane są nam już w chwili urodzenia oraz te, które są wynikiem naszej pracy. Liz Murray - autorka książki Przełamać noc, która jednocześnie jest jej główną bohaterką musiała pokonać wiele barier, aby zmienić swą pozycję społeczną. Kobieta ta zaimponowała mi olbrzymim hartem ducha, odmieniają swój wydawałoby się beznadziejny los.
Jej historia jest niezwykle wzruszająca. Przeżyła piekło. Nie złamało jej to jednak. Jej historia nie jest odosobniona. Przedstawię teraz krótki zarys jej życia.

            L. Murray urodziła się w najbiedniejszej dzielnicy stanów Zjednoczonych Ameryki. Rodzice nie byli w stanie zapewnić jej godnego życia. Ważniejszy był ich nałóg oraz wynikający z niego głód narkotykowy. W zasadzie sama się wychowywała, zdana na siebie. Cierpiała nie tylko z braku zainteresowania rodziców, ale doskwierał jej również ból fizyczny - najgorsza była codzienna walka z głodem. Dziewczyna po wielu perypetiach trafiła na ulicę. Stała się osobą bezdomną, a przez to że wagarowała nie skończyła nawet liceum.

           Jakoś sobie radziła dzięki pomocy przyjaciół. Jak sama pisze - bez nich na pewno nie dałaby sobie rady. W pewnym momencie, w wieku 17-stu lat zdała sobie jednak sprawę, że czas coś zmienić. Dzięki ogromnemu zaparciu, pomocy bliskich i ludzi dobrej woli trafiła do wyjątkowej szkoły. To tam nadrobiła zaległości, a w zasadzie uczyła się wszystkiego od początku. Wyjątkowo ciężka praca opłaciła się - jej cel zostanie osiągnięty. 

          Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dokładnie wyglądało życie dziewczyny, która przeszła tak długą drogę, pokrytą wieloma kolcami i cierniami, raniącymi jej duszę i życie - przeczytaj tę książkę. Przełamać noc to niezwykle motywująca powieść, zachęcająca do zastanowienia się nad własnym życiem. Daje ona siłę, aby zrobić to co wydaje nam się niemożliwe. Zapamiętaj: "(...) życie każdego z nas ma taki sens, jaki mu sami nadamy.".


Tytuł: PRZEŁAMAĆ NOC
Autor: L. Murray
Wydawca: Wydawnictwo Rodzinne
Miejsce, rok wydania: Bielsko - Biała, 2011
Ilość stron: 437

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz