środa, 8 lutego 2012

DZIECI IRENY SENDLEROWEJ - A. Mieszkowska

            O Irenie Sendler zrobiło się głośno dopiero na początku XXI wieku, za sprawą kilku amerykańskich uczennic. Postanowiły one napisać kilkuminutową sztukę teatralną pt. Holocaust. Życie w słoiku. Główną bohaterką tego przedstawienia była właśnie postać pani Ireny.  Wraz z przyjazdem dziewcząt do Polski nagle media zaczęły przypominać sobie o tej niezwykłej kobiecie.

            Książka, o której mowa, opowiada o życiu pani Ireny. Utwór ten w całości oparty jest na faktach. Każda historia przedstawiona na jego łamach jest w pełni autentyczna. Głównym punktem wspomnień jest getto warszawskie, stolica podzielona na część żydowską i aryjską. Pomoc Żydom stała się dla I. Sendler naturalnym odruchem serca.

           Kobieta ta, z pomocą wielu zaufanych osób, narażając życie organizowała pomoc nie tylko dla żydowskich dzieci, ale również dla młodzieży oraz dorosłych. To dzięki niej i ludziom jej pokroju zostało uratowanych ok. 2500 istnień. Niektórzy spośród ocalałych przekazują swoje świadectwo na łamach tej książki, dziękując tym samym swej wybawicielce.

          Sama Irena Sendler, nie widzi w swych czynach nic wyjątkowego. W końcu w życiu trzeba czynić DOBRO - to jej dewiza i każdemu ją przekazuje. W jednym z wywiadów powiedziała, że: "(...) w życiu człowieka (...) najważniejsze (...): - Miłość, tolerancja i pokora.". 


          Tego i my się trzymajmy. Zachęcam wszystkich do lektury. Pozwala ona lepiej zrozumieć, co kierowało ludźmi w tamtych czasach - czasach Zagłady. Jak kruche było życie i jednocześnie jak wiele ludzie byli w stanie znieść byle tylko przysłużyć się szczytnemu celowi.
Tytuł: DZIECI IRENY SENDLEROWEJ
Autor: A. Mieszkowska
Wydawnictwo: Warszawskie Wydawnictwo Literacki MUZA SA
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2009
Ilość stron: 376

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz