piątek, 17 lutego 2012

ŚNIEG - Orhan Pamuk

            O. Pamuk - turecki pisarz, który w roku 2006 otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Jest to postać kontrowersyjna dla tureckich ekstremistów. Zdarzało się, że jego książki były palone, a także wycofywane z bibliotek. Niejednokrotnie "naraził" się radykalnym środowiskom muzułmańskim. Przejdźmy teraz do krótkiego przedstawienia powieści Śnieg.

            Zestawiony został tutaj świat Zachodu z islamską Turcją. Główny bohater tego dzieła to poeta - Ka. Przed laty uciekł do Niemiec i zyskał status uchodźcy politycznego. Pod pretekstem napisania reportażu o powiększającej się liczbie samobójstw wśród młodych muzułmanek, przybywa do swego rodzinnego miasteczka Kars.

           Wracają dawne wspomnienia, jak również obawy. Widząc wszechogarniającą biedę i ubóstwo, brak perspektyw na lepsze życie Ka coraz bardziej pragnie wrócić do Frankfurtu. Nie jest to jednak takie proste. Poeta pragnie bowiem wyjechać tam z kobietą, w której kiedyś się podkochiwał, a wraz z przybyciem do Karsu utwierdza się w przekonaniu, że ona jest miłością jego życia.

           Autor opisuje nam jak wielki wpływ na to miasteczko mają islamscy radykałowie. Są oni zestawieni z laickimi przedstawicielami instytucji państwowych. Przedstawiony zostaje problem zakazu eksponowania symboli religijnych w takich miejscach jak szkoły.  Dziewczęta nie mogą przekraczać budynku w chustach na głowach. Dochodzi do konfliktu, gdyż żadna ze stron nie chce pójść na kompromis.

           Każdy, kto publicznie przyznaje się w Karsie do ateizmu nie może czuć się bezpiecznie. Islamscy fundamentaliści bowiem nie uznają osób niewierzących w Boga, traktują to jak bluźnierstwo. Za to grozi śmierć. Niejedna osoba już się o tym przekonała. Również nasz główny bohater stanie przed wieloma problemami.

          Z jednej strony podróż do przeszłości przyniesie mu bowiem ukojenie w postaci natchnienia poetyckiego, jak również doświadczy namiętności i rodzinnej bliskości. Z drugiej jednak uświadomi sobie jak bardzo słabym i samotnym jest człowiekiem. Doprowadzi go to do wielu rozterek i zaciemni mu percepcję pewnych ważnych zdarzeń, co stanie się źródłem tragedii...

          Cała fabuła rozgrywa się na tle przepięknej śnieżnej scenerii. Tytułowy śnieg staje się dla niego synonimem spokoju, bezpieczeństwa oraz duchowości. Stąd tomik wierszy napisanych w czasie wyprawy poety do rodzinnego miasteczka zatytułowany został Śnieg.

         Jest to niezwykła powieść, osadzona w realiach współczesnego świata. Zestawione są tutaj różne wierzenia, zwyczaje i wartości. Tak zwane "zderzenie cywilizacji" - tej Zachodniej (demokratycznej, liberalnej) i tej Wschodniej (zdominowanej przez podporządkowanie religii i tradycji). Fabuła przedstawiona jest w bardzo interesujący, momentami dość groteskowy sposób. Myślę, że warto przeczytać...


Tytuł: ŚNIEG
Autor: O. Pamuk
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Miejsce, rok wydania: Kraków, 2006
Ilość stron: 555 

           

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz