piątek, 27 stycznia 2012

OPOWIEŚĆ WDOWY - J. C. OATES

           Jest to książka autobiograficzna. J. C. Oates zajmuje poczytne miejsce wśród twórców literatury amerykańskiej. Pisarka, felietonistka, a także poetka ma na swym koncie mnóstwo dzieł - tych opublikowanych, jak i napisanych do szuflady.

            Bardzo długo zbierałam się do przeczytania tej książki. Pomyślałam sobie - co może być interesującego w opowieści kobiety, która utraciła męża...? Jakież było moje zaskoczenie, gdy już od pierwszych stron, autorka zawładnęła swą historią cały mój wolny czas.

            J. C. Oates została wdową po tym, jak jej mąż  - Raymond - w wyniku ciężkiego zapalenia płuc umiera. Po 47 latach małżeństwa kobieta zostaje sama. Cały jej świat legł w gruzach. Co z tego, że ma wspaniałych przyjaciół, współpracowników gotowych udzielić jej natychmiastowej pomocy? Co z tego - skoro jej jedynym marzeniem jest odzyskać swą drugą połówkę...

            Cała książka zawiera liczne przemyślenia zdruzgotanej kobiety, która z dnia na dzień traci cząstkę siebie. Rozchwiana emocjonalnie kobieta, nie mogąca sobie poradzić z bezsennością próbuje zamknąć liczne sprawy, które wraz ze śmiercią męża spadły na jej barki. Oates nieustannie powtarza, że: "Wdowieństwo to kara za to, że byłam żoną.".

            Autorka dzieli się z nami licznymi szczegółami ze swego życia małżeńskiego. Opisuje nam jaki był Ray, co ich połączyło i za sprawą jakich czynników ich wręcz nieskazitelne małżeństwo przetrwało niemalże pół wieku. Poza ciężką pracą, jest to jej sposób na duchowe oczyszczenie. Dzięki temu łatwiej jest jej się pogodzić z tym co się wydarzyło. Nadal jednak obwinia siebie za to, że odważyła się przeżyć swego ukochanego.

           Jest to jedyna książka J. C. Oates, którą miałam przyjemność przeczytać dlatego brakuje mi skali porównawczej. Dzieło to stanowi jednak zachętę, aby sięgnąć po inne tytuły z jej bogatego dorobku. Opowieść wdowy to niezwykle emocjonalna historia, która wzrusza i zmusza do przemyśleń. Nigdy bowiem nie wiadomo kiedy utracimy bliską nam osobę i jak się wtedy zachowamy...Tytuł: OPOWIEŚĆ WDOWY
Autor: J. C. Oates
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Miejsce, rok wydania: Poznań, 2011
Ilość stron: 423    

2 komentarze:

  1. Cieszę się, że książka Ci się podobała :):)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo, bardzo:) Dziękuję Ci za wszystkie przeżycia literackie, jakich doświadczam dzięki Tobie..!!!;)

    OdpowiedzUsuń