czwartek, 30 października 2014

RELIGA. BIOGRAFIA NAJSŁYNNIEJSZEGO POLSKIEGO KARDIOCHIRURGA - Dariusz Kortko, Judyta WatołaOkładka książki Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurgaZbigniew Religa to postać, która dzięki olbrzymim umiejętnościom, oddaniu oraz niesłychanej sile charakteru na zawsze zapisała się na kartach polskiej historii transplantologii. Musiał sprostać wielu wyzwaniom oraz przeciwstawić się krytykom oraz niedowiarkom, aby doszło w naszym kraju do pierwszego udanego przeszczepu serca. To właśnie on tego dokonał; po wielu próbach i wbrew wszystkim oponentom.

Ta biografia to nie tylko sylwetka wybitnego kardiochirurga. Jest to również relacja o tym, jaki był na co dzień; a przede wszystkim jest to świadectwo jego niezwykłego człowieczeństwa. Każdy, kto miał z nim kontakt potwierdza bowiem, że dla pacjentów był gotów na wszystko. Prawdziwie i szczerze oddany swej pracy, zawsze na służbie, zawsze w pełnej gotowości. Tego samego oczekiwał od swojego zespołu…

Religa pomimo swojej sławy nigdy się nie wywyższał. Słynął z pogody ducha i otwartości na innych. Nie okazywał wyższości, wzbudzał sympatię. Co najważniejsze -  chętnie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nigdy nie blokował młodych lekarzy. Dawał im szansę na samodzielne operacje, a tym samym otwierał im drogę do rozwoju zawodowego i awansu, co nie było codziennością. Dzięki temu pozostawił po sobie godnych następców.

Jak każdy z nas, nawet profesor nie był ideałem. I o tym również wspominają autorzy książki. Piszą o wadach profesora, jego nałogach. Wypalał niesłychaną ilość papierosów dziennie; kopcił jak smok. Nie gardził także alkoholem. Uwielbiał szybką jazdę samochodem, wielu bało się wsiadać z nim do samochodu. Bywał trudny w pracy, bowiem od innych wymagał tyle, ile od siebie. Nie potrafił zrozumieć, że ktoś może mieć ważniejsze sprawy, niż praca w szpitalu, pomoc chorym.

Ta biografia jest podsumowaniem całego jego życia. Wyłania się z niej krok po kroku obraz człowieka całkowicie poświęconego swej pracy. Przez wiele lat z dala od rodziny, realizował swoją pasję, jaką była pomoc chorym, często umierającym ludziom. Nikt nie dawał im nadziei, a on im ją przywracał. Dlatego dziś tak wielu ludzi staje za nim murem. Jest on dla nich prawdziwą świętością. Religa przywrócił ich bowiem do życia, a na tym świecie nie ma nic cenniejszego niż zdrowie i życie.

Tytuł: RELIGA. BIOGRAFIA NAJSŁYNNIEJSZEGO POLSKIEGO KARDIOCHIRURGAAutor: D. Kortko, J. Watoła
Wydawca: Agora SA
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2014
Ilość stron: 320

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz