poniedziałek, 1 grudnia 2014

CZERWONY TYBET. Komunizm w krainie śniegu - Robert Stefanicki

Okładka książki Czerwony Tybet. Komunizm w Krainie ŚnieguSytuacja polityczna Tybetu od pokoleń wzbudza wiele skrajnych emocji. Wielu walczy o jego niezależność i niepodległość, narażając życie swoje i swoich bliskich. Oficjalnie region ten należy do Chin. Władze chińskie zaś robią wszystko, aby stłumić wszelkie przejawy buntu oraz próby przeciwstawienia się istniejącemu (narzucanemu odgórnie) porządkowi.

Autor książki odbył trudną podróż po Tybecie. Należy zaznaczyć, że samo przybycie do tego regionu proste nie jest. Urzędnicy pilnie strzegą tego, aby obcokrajowcy nie wtrącali się w wewnętrzne sprawy miejscowych. Przede wszystkim dbają o to, aby nie nawiązywali oni kontaktów z mieszkańcami (którzy niejednokrotnie są zastraszani) i nie znaleźli się w posiadaniu informacji o działaniach władz.

 Robert Stefanicki przedstawia w swym reportażu autentyczny obraz Tybetu. Podległość wobec Chin sprawiła, że powoli zatraca on swoją wyjątkowość. Zamykane klasztory, drastyczne zmniejszenie liczby mnichów; kontrola nad wszystkimi i nad wszystkim. Spora część narodu poddała się narzuconej mu rzeczywistości. Wielu kolaboruje z Chińczykami, często stając się surowym katem dla swoich rodaków.

Jest jednak grupa niezłomnych, wytrwałych obrońców swoich korzeni oraz wartości i ideałów. Często ponoszą jednak za to najwyższą cenę. Nierzadko z własnego wyboru. W Tybecie dochodzi do sporej liczby samospaleń. Młodzi ludzie decydują się na taki krok, nie widząc szans na zmiany. Jest to „wołanie o pomoc” oraz najbardziej drastyczna z możliwych, próba zwrócenia uwagi świata na to, co dzieje się w Tybecie.

Reportaż ten został napisany w bardzo rzetelny sposób. Autor skupia się nie tylko na ciężkim losie okupowanych Tybetańczyków, stratach kulturalnych oraz duchowych, ale również pokazuje co Tybet zyskał na podległości wobec Chin. Władze centralne zainwestowały w ten region sporo pieniędzy (m.in. tworząc transport kolejowy). Oczywiście nie zrobiły tego bezinteresownie.


Po lekturze oddałam się głębszej refleksji. Nasunęło mi się sporo przemyśleń i spostrzeżeń. Autor zostawia bowiem czytelnikowi wiele pytań bez odpowiedzi. Pozwala w ten sposób wyrobić sobie samemu opinię na dany problem. Jest to prawdziwy dar; nie narzucać się odbiorcy…

Tytuł: CZERWONY TYBET. Komunizm w Krainie Śniegu
Autor: R. Stefanicki
Wydawca: Agora SA
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2014
Ilość stron: 472

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz