sobota, 21 listopada 2015

JAK PROWADZIĆ. NIEZRÓWNANY PORADNIK NAPISANY PRZEZ BYŁEGO STIGA - Ben Collins

Nazwisko Collins pewnie większości z Was nic nie mówi… Z kolei słysząc hasło – Stig – od razu pewnie przychodzi Wam do głowy postać w białym kasku i białym kombinezonie. Przez wiele lat Collins pracował bowiem w legendarnym brytyjskim programie motoryzacyjnym – Top Gear -, zyskując sławę, jako anonimowa i tajemnicza postać – mistrz kierownicy, która miała za zadanie testować samochody.

Tym razem Ben wcielił się w nieco inną rolę. Wykorzystując swoje doświadczenie (a jest ono pokaźne był bowiem m. in. kierowcą wyścigowym czy dublerem w niebezpiecznych scenach filmowych), postanowił napisać poradnik dla obecnych i przyszłych kierowców. Jego zamiarem przede wszystkim było uświadomić ludziom – jak prowadzić – aby bezpiecznie pokonać zamierzoną odległość. Książka zawiera szereg wskazówek, począwszy od znalezienia optymalnej pozycji za kierownicą, po rady dotyczące zachowania na drogach.  

Dla mnie osobiście najważniejszy był rozdział o wychodzeniu z poślizgów. Przyznam szczerze z wielkim zainteresowaniem czytałam o sposobach radzenia sobie z tym problemem. Wiadomo – teoria teorią, aczkolwiek zamierzam wypróbować jego rady w praktyce (znalazłam opuszczone lotnisko w mojej okolicy, gdzie po przyjściu pierwszych mrozów pokuszę się o wykonanie poślizgów kontrolowanych).

Walorem tego poradnika jest jego wymiar graficzny. Sporo tu rysunków, obrazujących teorię, przekazywaną przez Collinsa. Zadbano o to, aby czarno na białym pokazać to, o czym mowa w książce. Jest to ważne szczególnie z mojego punktu widzenia – kobiety – będącej na bakier z motoryzacją. Dzięki zamieszczonym grafikom wiele rzeczy jest teraz dla mnie bardziej zrozumiałych.

Kolejnym plusem jest konstrukcja poradnika. Nie jest to sucha, nudna narracja. Rozdziały są krótkie, najważniejsze rzeczy są podkreślone, pogrubione oraz wypunktowane. Dodatkowo na marginesach powtarza się najistotniejsze wiadomości, opisane wcześniej w ramach głównej kolumny. Cała treść jest przejrzysta, sporo odnośników, łatwo odszukać to, co w danej chwili nas nurtuje, do czego chcemy powrócić.

Dobrze jest wziąć sobie rady Bena do serca i jeśli ktoś dotychczas do wielu wskazówek się nie stosował,  warto zastanowić się nad wprowadzenie ich w życie…

Tytuł: JAK PROWADZIĆ...
Autor: B. Collins
Wydawnictwo: Insignis Media
Miejsce, rok wydania: Kraków, 2015
Ilość stron: 272


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz