wtorek, 24 listopada 2015

AFGAŃSKA PERŁA - Nadia Hashimi

Nawet laik w kwestii znajomości kultury muzułmańskiej zdaje sobie sprawę, że to mężczyzna jest w niej istotą dominującą. Najbardziej szanowane są rodziny, w których znajduje się jak najwięcej osobników płci męskiej. Nie jest łatwo kobietom, które nie mogą wydać na świat chociażby jednego syna. Często poddawane są ostracyzmowi, wytyka się je palcami, uznawane są za niepełnowartościowe.

Posiadanie synów, w państwach wyznaniowych (Afganistan za rządów Talibów, Iran czy Arabia Saudyjska) ważne jest również z punktu widzenia zwykłej, szarej codzienności. Kobieta nie może być niezależna, nie powinna nawet wychodzić sama na zakupy. Wskazana jest „opieka” mężczyzny w sferze publicznej. W przeciwnym razie naraża ona siebie oraz przede wszystkim swego męża czy ojca i jego rodzinę na utratę honoru. A honor rodziny w tej kulturze to rzecz święta.

Nadia Hashimi w swym literackim debiucie zachwyca i przeraża jednocześnie. Zachwyt wynika ze świetnie napisanej książki. Nie mogę powiedzieć, że czyta się ją jednym tchem, bo i nie o to tu chodzi. Jest to powieść, która ma nam towarzyszyć na dłużej. Zmusza bowiem do refleksji, zadumy. Wzruszająca narracja nie pozwala przejść obok niej obojętnie. Dzięki takim książkom jak ta można docenić swoje życie i zrozumieć, że inne kobiety każdego dnia walczą o godne życie – w sumie to mało powiedziane – one walczą o przetrwanie.

Afgańska perła jest bowiem odzwierciedleniem smutnej rzeczywistości, jaka panuje w wielu państwach świata. Nie chcę generalizować, bo oczywiście nie wszędzie jest tak, jak opisuje autorka, ale w wielu domach – kobieta – to nic innego, jak przedmiot przekazywany z rąk do rąk, na którym można nieźle zarobić. Ona nie jest podmiotem rodziny, nie współdecyduje, jest tylko biernym obserwatorem oraz narzędziem sprawczym, realizującym wolę męża. Jeśli się sprzeciwia naraża siebie, co najmniej na chłostę (najłagodniejszy wymiar kary).


Teraz parę słów o fabule – otóż – akcja powieści osadzona jest w Afganistanie oraz toczy się dwutorowo. Jednocześnie poznajemy losy dwóch kobiet, spokrewnionych ze sobą, aczkolwiek żyjących w zupełnie innych czasach (Rahimy oraz Szekiby). Ich życie było przepełnione smutkiem oraz codzienną walką. Nie godziły się jednak na takie życie, jakie napisał im los. Znalazły w sobie na tyle siły oraz odwagi , aby zmienić swoje nasib, czyli przeznaczenie.


Szczerze polecam tę książkę. Jest ona niesamowita pod każdym względem. Nie przejdziecie obok niej obojętnie. Wywoła ona u Was całą gamę emocji, ale jedno w niej jest najważniejsze – autorka – sprawiła, że historie tych kobiet na długo pozostaną w Waszych sercach i umysłach. To jedna z tych książek, które uzmysławiają nam jak trudno być kobietą, zwłaszcza w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

Tytuł: AFGAŃSKA PERŁA
Autor: N. Hashimi
Wydawca: Wydawnictwo Kobiece
Miejsce, rok wydania: Białystok, 2015
Ilość stron: 474

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz