niedziela, 29 listopada 2015

CO MOŻE PÓJŚĆ NIE TAK? - Jeremy Clarkson

Clarkson – mówi Wam coś to nazwisko? Pewnie pomyśleliście, że coś ze mną nie tak, skoro zadaję tak głupie pytanie. Któż nie zna tego wielkoluda o bujnej czuprynie, którego poczucie humoru oraz kąśliwe uwagi osiągają niebotyczny wręcz poziom. Ten facet nie dba o jakąkolwiek poprawność, w nosie ma zasady oraz maniery. To, co go cechuje to dowcip, połączony z maksymalną szczerością. Aż strach się bać konfrontacji z nim.

Co może pójść nie tak to pigułka tego, na co stać tego kolesia. Jeden z lepszych speców od motoryzacji, dla wielu autorytet nie tylko w tej konkretnej dziedzinie napisał książkę. Nie pierwszy raz zresztą, zapytacie więc pewnie dlaczego macie sięgnąć po tę najnowszą… Już Wam tłumaczę – może nie jest to światowej klasy bestseller, ale na uwagę zasługuje.

Sporo znajdą tu dla siebie fani czterech kółek. Książka pogrupowana jest w krótkie felietony, które Jeremy pisał w latach 2011 – 2013. Każdy z nich poświęcony jest testowanemu akurat samochodowi. Sporo tam informacji przedstawianych w oryginalny dla tego człowieka sposób, oczywiście z dużą dozą humoru. Oczywiście ta książka to nie tylko ciekawostki motoryzacyjne. Clarkson porusza trapiące go problemy dnia codziennego oraz próbuje znaleźć odpowiedzi na wiele innych nurtujących go problemów.

Można się uśmiać czytając o problemach autora z obsługą ekspresa do kawy czy innych sprzętów gospodarstwa domowego. Clarkson dobitnie wyjaśnia jak się ma jakość towaru do jego ceny oraz dlaczego trudno dobrać mu odpowiednie do jego gabarytów spodnie. To tylko kropla w morzu opisywanych tu historyjek. Mnie osobiście najbardziej podobał się felieton, dotyczący włoskich kierowców. Jak sam pisze – Włoch – może mieć najgorsze oraz najstarsze auto, a i tak sunie po drogach niczym kierowca rajdowy; na włoskich drogach bowiem nie wypada jeździć wolno i poprawnie.


Czytając tę książkę apetyt rośnie w miarę jedzenia. Groteska goni groteskę. Uśmiech samoczynnie pojawia się na twarzy. Jak zwykle gościu nie przebiera w słowach, nie brakuje więc tu pikantnych i zgryźliwych komentarzy. No ale najważniejsze jest to, że dowiecie się, który model samochodu w subiektywnej ocenie Clarksona nadaje się – bądź nie – do jazdy oraz co najważniejsze dlaczego. 

Tytuł: CO MOŻE PÓJŚĆ NIE TAK?
Autor: J. Clarkson
Wydawnictwo: Insignis Media
Miejsce, rok wydania: Kraków, 2015
Ilość stron: 664

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz