sobota, 27 września 2014

DAGNY. ŻYCIE I ŚMIERĆ - J. D. Landis

Ta książka w całości poświęcona jest życiu i twórczości Dagny Juel Przybyszewskiej. Ta Norweżka rozpalała serca i wyobraźnie praktycznie wszystkich mężczyzn, z którymi się stykała. Najwięcej szumu wywoływała pośród berlińskiej oraz krakowskiej bohemy. Krążyło wiele plotek na jej temat (sporo niepochlebnych), jednak w ogóle jej to nie przeszkadzało – wręcz przeciwnie…

Była to kobieta niezwykle wyzwolona, wyprzedzała ducha swych czasów. Jej życie upłynęło przede wszystkim na zaspokajaniu potrzeb duchowych oraz cielesnych. Miała wielu partnerów, lecz tylko jednego kochała. Tym szczęściarzem był Stanisław Przybyszewski, polski pisarz, dramaturg, poeta. Dla niego gotowa była na wszystko. Zrezygnowała nawet z dostatniego życia. To bowiem przy nim zmuszona była na sprzedaż większości swych pięknych sukien oraz innych wartościowych rzeczy. Nie dbała jednak o to. Dla niej najważniejszy był on, jego obecność i uwielbienie.

Nazywał ją swoją Duchą, była dla niego natchnieniem, jednakże nie był on mężczyzną stworzonym do życia w związku monogamicznym. I ona doskonale o tym wiedziała, choć z biegiem lat coraz bardziej ją to raniło. Próbowała to z siebie wypierać, jednakże przestała sobie radzić z faktem bycia jedną z wielu… Lata płynęły, była coraz starsza, nie zmieniało to jednak sposobu, w jaki widzieli ją inni mężczyźni. Była dla nich muzą i nie ukrywali tego. Rywalizowali o jej względy i przychylność, a ona będąc rozgoryczoną coraz rzadszą obecnością męża, z chęcią spędzała czas w towarzystwie młodych i zdolnych artystów.

Ta książka stanowi bogatą ilustrację losów Dagny, z punktu widzenia Władysława Emeryka. Ten młodzieniec był szaleńczo zakochany w tej kobiecie, jednocześnie będąc wiernym jej mężowi, którego cenił do końca. To właśnie z relacji Emeryka poznajemy tę niezwykłą kobietę, jej życie i twórczość.


Powieść jest interesująca i intrygująca. Sporo tu erotyki, emocji oraz różnego rodzaju rozterek. Nasi bohaterowie są autorami wielu skandali. Wzbudzają wiele skrajnych uczuć. Na pewno postaci te cechuje tragizm, który stopniowo ich dopada i pożera od wewnątrz. Życie bowiem niej jest przez cały czas kolorowe. Szara rzeczywistość w końcu każdego dopada, nawet najbardziej wyzwolonych i niezależnych ludzi.

Tytuł: DAGNY. ŻYCIE I ŚMIERĆ
Autor: J. D. Landis
Wydawnictwo: Bukowy Las
Miejsce, rok wydania: Wrocław, 2013
Ilość stron: 440

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz