piątek, 12 września 2014

KAT. BIOGRAFIA HUBERTA WAGNERA - Grzegorz Wagner, Krzysztof Mecner

Okładka książki KAT. Biografia Huberta WagneraOd wielu lat jestem fanką i miłośniczką sportu (szeroko pojętego). Zainteresowanie to zawdzięczam mojemu kochanemu tatusiowi, z którym od najmłodszych lat śledziłam poczynania sportowców z naprawdę wielu dziedzin. Jestem jego dłużniczką, gdyż potrafił na trwałe wszczepić we mnie prawdziwe geny kibica sportowego.

Wśród dyscyplin, które darzę szczególną sympatią znajduje się siatkówka. Dlatego, kiedy tylko nadarzyła się okazja przeczytania biografii legendy polskiej siatkówki, czym prędzej to zrobiłam. Ta lektura idealnie zbiegła się w czasie z rozgrywanymi właśnie w naszym kraju mistrzostwami świata. Była to dodatkowa zachęta do dokładniejszego poznania historii polskiej siatkówki, ze złotej „epoki Wagnera”.

Na początek moją uwagę przykuł mocny tytuł książki – „KAT”. Określenie to pojawiło się w trakcie przygotowań do igrzysk olimpijskich, które miały odbyć się w Montrealu, w 1976 roku. Wtedy to, równolegle, powstawał film dokumentalny o tym właśnie znamiennym tytule, autorstwa Witolda Rutkiewicza.

A jaki właściwie był Hubert Wagner? Biografia rozpoczyna się od przedstawienia procesu jego dorastania. Opisano warunki, w których go wychowywano, nie pomijając sztywnych zasad, które od początku wpajane mu były przez rodziców. Dorastał bowiem w rodzinie, w której niezwykle ważna była dyscyplina i podporządkowanie starszym. Jak wspomina jego siostra:
„- Rodzice kochali się bardzo, choć przede wszystkim kochali swoją miłość do siebie – (…). – Nam, dzieciom, nie okazywali zbyt wielu uczuć. Czułość? Niekoniecznie. Najważniejsze było, żeby zapewnić nam wszystko, co niezbędne – w sensie materialnym.” [s. 21].

Kolejne etapy książki to droga Huberta Wagnera do legendy polskiej siatkówki. Wiodła ona przez długą i mozolną pracę bycia zawodnikiem klubowym i reprezentacji Polski. W zasadzie z dnia na dzień został trenerem polskiej drużyny. Było to zaskoczenie praktycznie dla całego środowiska siatkarskiego. Wielu nie wierzyło, że ten „młodzieniaszek” bez żadnego doświadczenia trenerskiego, może osiągnąć jakikolwiek sukces z reprezentacją narodową.

Poza sylwetką legendarnego trenera, w biografii poznajemy Wagnera również jako męża i ojca. Wyłania się z niej obraz człowieka o trudnym charakterze, ale jednocześnie całkowicie oddanego swej pracy; niezwykle ambitnego oraz nieustępliwego. Poznajemy jego silne i słabe strony. Jesteśmy świadkami jego borykania się z problemem alkoholowym.

Ta książka jest z jednej strony udokumentowaniem procesu budowania naszej „złotej drużyny” siatkarskiej, z drugiej zaś jest to studium człowieka, który pomógł wspiąć się jej na sam szczyt. Jego życie podporządkowane było realizacji idei wygrywania. Wszystko, co robił, musiało być wykonane perfekcyjnie; nie tolerował półśrodków. Zawodnicy musieli mu się w pełni podporządkować, albo odejść. Zostając decydowali się na mordercze, niezwykle wyczerpujące treningi. Nie było innego rozwiązania.

Autorzy ciekawie skonstruowali tę biografię. Zawiera ona dużo zdjęć oraz relacji osób, które miały przyjemność pracować z mistrzem. Książkę czyta się jednym tchem; wciąga od początku do końca. Dodatkową zachętą do jej lektury jest fakt, że jej współautorem jest syn legendy – Grzegorz. Wspomina on bardzo osobiste momenty z życia Wagnerów. Ukazuje emocje i odczucia, jakie wprowadzała do ich życia osoba „Kata”.

Zachęcam wszystkich do lektury – naprawdę warto!

Tytuł: KAT. BIOGRAFIA HUBERTA WAGNERA
Autor: G. Wagner, K. Mecner
Wydawca: Agora SA
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2014
Ilość stron: 280


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz