środa, 28 maja 2014

UMYSŁ W OGNIU - Susannah CahalanWiększości z nas, mających po dwadzieścia kilka lat, wydaje się, że nie ma rzeczy niemożliwych. A już na pewno nie zdajemy sobie sprawy, że z dnia na dzień możemy stracić kontrolę nie tylko nad własnym ciałem, ale co najbardziej szokujące, również nad naszym umysłem.

Susannah Cahalan, doświadczyła tego na własnej skórze. Jej dotychczas energiczne życie zmieniło się nie do poznania. Z ambitnej, młodej, dobrze rokującej dziennikarki zmienia się w kobietę, której umysł owładnęły rozmaite obsesje. Zaczyna widzieć pluskwy, przestaje ufać chłopakowi, którego nieustannie podejrzewa o zdrady, a co najważniejsze nie może się na niczym skoncentrować, zwłaszcza na pracy. Praktycznie nie sypia.

Zaniepokojona swym stanem, udaje się do neurologa. Ten nie zauważa jednak nic niepokojącego. Jej zachowanie tłumaczy przepracowaniem, stresem oraz spożywaniem zbyt dużej ilości alkoholu. Tymczasem stan dziewczyny znacznie się pogarsza. Pewnego wieczoru dostaje silnego ataku padaczki, trafia więc do szpitala, na oddział epileptyczny.

Lekarze rozpoczynają długą i żmudną walkę o życie i zdrowie dziewczyny, która z dnia na dzień staje się warzywem. Nikt nie potrafi jednak postawić diagnozy. Skłaniają się ku chorobie psychicznej. Rodzice i narzeczony dziewczyny jednak nie odpuszczają. Robią wszystko byle tylko Susannah nie trafiła na zamknięty oddział psychiatryczny. Do czego ich to zaprowadzi; czy uda im się znaleźć osobę, która będzie w stanie uratować ich córkę, której życie wisi na włosku…?

Spisanie tej historii nie było łatwe, bowiem autorka (i jednocześnie główna bohaterka) tej powieści straciła kilka miesięcy życia. Nie pamięta dokładnie co się z nią działo w tym czasie. Ma jedynie przebłyski pamięci, nie wie do końca co wydarzyło się naprawdę, a co jest jedynie wytworem jej wyobraźni.

Dlatego tak istotną rolę w powstaniu tej książki odegrały relacje lekarzy, rodziny i przyjaciół. Bardzo ważne okazały się nagrania z okresu, kiedy Susannah znajdowała się na oddziale dla epileptyków. Tak pisze o tym, co zobaczyła na tych taśmach:
„(…) Nigdy wcześniej nie widziałam siebie tak obłąkanej czy bezmyślnej i to mnie przeraża. (…) Owa skamieniała ze strachu osoba jest mi tak nieznajoma niczym ktoś zupełnie obcy i niemożliwe dla mnie jest wyobrażenie sobie, jak to jest być nią. Bez tego elektronicznego dowodu nigdy nie byłabym w stanie wyobrazić sobie siebie samej w stanie takiego szaleństwa czy nieszczęścia.” [s. 233 - 234].

Ta lektura jest godna uwagi, gdyż daje świadectwo niesamowitej walki ze wszystkim i wszystkimi o prawo do właściwej diagnozy lekarskiej. Pokazuje ona jak trudno zdiagnozować pacjentów, którzy doświadczą chorób neuropsychiatrycznych. Bardzo często leczy się ich w sposób niewłaściwy, co całkowicie zrywa ich kontakt z rzeczywistością.
Susannah daje nam nadzieję na wyjście nawet z najtrudniejszych etapów naszego życia. Pozwala wierzyć, że wszystko jest możliwe. 

Tytuł: UMYSŁ W OGNIU
Autor: S. Cahalan
Wydawnictwo: Wydawnictwo Filia
Miejsce, rok wydania: Poznań, 2013
Ilość stron: 352

4 komentarze:

 1. Jak dobrze, że autorka miała przy sobie bliskich, którzy o nią walczyli. Straszne, stracić tak nagle wycinek życia i tożsamość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to prawda..., książka naprawdę jest poruszająca, zwłaszcza że dotyczy w 100% wydarzeń prawdziwych...

   Usuń
 2. Historia napisana na podstawie autopsji? Coś dla mnie :-) Uwielbiam takie lektury. Musze zakupić.

  pisanyinaczej.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto:) dziewczyna przeżyła wszystkie zdarzenia opisane w książce... robi wrażenie...

   Usuń