piątek, 16 maja 2014

PORTRETY Z ŁAGRU - Michaił ChodorkowskiPortrety z łagruO Michaile Chodorkowskim, niegdyś jednym z najbogatszych obywateli rosyjskich, słyszał pewnie każdy. Dość szybko rozpoczął karierę, miał ogromne wpływy. Zostając współwłaścicielem spółki naftowej Jukos, stał się jednocześnie oligarchą, mającym ścisłe powiązania ze szczytem władzy oraz biznesu.

Wszystko wskazywało na to, że dołączy on do grona innych „poprawnych oligarchów”. Tymczasem on zaczął działać na własną rękę. Jego pozycja została zachwiana w momencie, kiedy zaczął otwarcie krytykować poczynania prezydenta Władimira Putina. Wsparcie, jakiego udzielał opozycji, potraktowane zostało przez obóz rządzący, jako zdrada. W Chodorkowskim zaczęto widzieć sabotażystę, który odważył się ingerować w funkcjonujący dotąd system. Na to zaś władza (z Putinem na czele) nie mogła sobie pozwolić.

W roku 2003 został aresztowany. Pod pretekstem licznych nieprawidłowości oraz oszustw (m. in. niepłacenie podatków) został skazany na 13 lat łagrów. Od tego momentu stał się znanym na całym świecie więźniem politycznym. Oczywisty był fakt, iż utrata wolności oraz godności przez tego człowieka była szeroko zakrojonym i wcześniej ustalonym planem najwyższych przedstawicieli władz tego kraju.

„Portrety z łagru” to zbiór krótkich opowiadań, napisanych przez M. Chodorkowskiego, podczas jego pobytu w łagrach. Każda z tych nowel dotyczy przypadku innego więźnia, jego osobistego dramatu oraz chorego systemu, jaki panuje nie tylko w rosyjskim sądownictwie i więziennictwie, ale przede wszystkim w społeczeństwie.

Chodorkowski nie przeczy winie osadzonych, wskazuje jednak na patologię, jaka gości w więzieniach. Niezwykła brutalność, agresja, przemoc ze strony funkcjonariuszy; szantażowanie więźniów, którzy mają mówić i postępować zgodnie z „odpowiednimi instrukcjami”. W tym systemie mamy do czynienia z totalnym bezprawiem. Jednak, co najważniejsze, jak zauważa autor tej książki, zdarza się, że w zderzeniu z tymi potwornościami, zwyciężają ludzka godność i człowieczeństwo.

 Reasumując – to zadziwiające, ile można odkryć w tej niewielkiej i krótkiej książeczce. Z pierwszej ręki poznajemy ten okrutny świat zniewolenia, w którym nie istnieją ściśle określone zasady. W tej smutnej rzeczywistości wszystko zależy od humoru oraz nastawienia kogoś z hierarchii. Tutaj nikt nie zna słowa sprawiedliwość, ono nie istnieje. Życie w więziennej celi jest często łudząco podobne do rosyjskiego systemu politycznego. I właśnie o zmianie tego marzy Michaił Chodorkowski. 

Tytuł: PORTRETY Z ŁAGRU
Autor: M. Chodorkowski
Wydawnictwo: Agora SA
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2014
Ilość stron: 152


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz