wtorek, 2 kwietnia 2013

ŻYJ WYSTARCZAJĄCO DOBRZE - Agnieszka Jucewicz, Grzegorz SroczyńskiŻyj wystarczająco dobrze - Agnieszka JucewiczTa książka nie jest poradnikiem, w którym znajdziemy odpowiedzi na fundamentalne pytania, dotyczące naszego życia. Stanowi ona jednak ciekawy zbiór, zawierający szereg interesujących wskazówek, które pomogą nam zrozumieć wiele spraw lub chociażby spojrzeć na pewne problemy z innego punktu widzenia.

„Żyj wystarczająco…” to zapis rozmów dwójki dziennikarzy ze znanymi i cenionymi psychologami i psychoterapeutami. Każda z rozmów porusza inną kwestię. Będzie mowa zarówno o pladze XXI wieku, jaką jest pracoholizm czy popadanie w stany depresyjne, jak i o zaburzeniach osobowości (m. in. „narcyz” czy „borderline”).

Dowiemy się z jakimi problemami zaczynają borykać się pary, kiedy na świat przychodzi dziecko. Życie przestaje być usłane różami; nasze oczekiwania zderzają się z rzeczywistością i wtedy widzimy jak bardzo te dwa aspekty się różnią. Psychologowie opowiedzą nam także o przypadkach, kiedy długo oczekiwane dziecko, po urodzeniu staje się dla nas problemem; zdarza się bowiem, że matka nie kocha swojego potomka…

Specjaliści na przykładzie swoich doświadczeń zawodowych opowiedzą nam również o tym, jak trudno o pozytywne myślenie w codziennym życiu. Brakuje nam optymizmu i wiary w siebie. Często posiadamy w sobie sporo „żółci” – przepełnia nas zazdrość. Zabijają nas zbyt wygórowane ambicje, które nie pozwalają nam cieszyć się z małych sukcesów.

O tym i o wielu innych zagadnieniach dowiemy się z tej książki. Obiecuję wam, że nie są to suche fakty, przedstawione w nudny sposób przez ludzi nauki. Warto sięgnąć po tę pozycję, aby zrozumieć, że czasem nie potrzeba leczyć ciała, tylko konieczne jest skierowanie uwagi na naszą „psyche”. Jest to bardzo delikatna sfera i często nie jesteśmy w stanie sami sobie pomóc – nie bójmy się więc skorzystać z pomocy specjalisty. Często jest to jedyna droga…

Dziękuję Wydawnictwu Agora za możliwość przeczytania książki. 

Tytuł: ŻYJ WYSTARCZAJĄCO DOBRZE
Autor: A. Jucewicz, G. Sroczyński
Wydawnictwo: Agora SA
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2013
Ilość stron: 266


2 komentarze:

  1. Tak, o pozytywne myślenia obecnie jakoś trudno. Widzę u siebie, że jakoś mało mnie cieszą małe sukcesy. Może kiedyś spotkam tą pozycję, chociaż bardzo rzadko czytam takie książki.

    OdpowiedzUsuń
  2. ja również nieczęsto mam do czynienia z takimi lekturami (choć przyznam, że w kolejce czeka jeszcze jedna z zakresu psychologii:)) - jednakże tą jestem zachwycona:) pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń