czwartek, 21 marca 2013

ZMYŚLONE ŻYCIE SIERGIEJA NABOKOWA - Paul RussellAkcja powieści toczy się dwutorowo. Fabuła rozpoczyna się w bombardowanym przez Anglików Berlinie, w roku 1943. To tam po raz pierwszy poznajemy Siergieja Nabokova – narratora tej książki. Kolejne rozdziały stanowią retrospekcję zdarzeń, począwszy od jego narodzin, po dorastanie i dorosły żywot, w zmieniających się gwałtownie warunkach historycznych. To właśnie złożoność czasów, w których przyszło żyć Siergiejowi i jego rodzinie, w sposób radykalny zaważy na ich losach. Zacznijmy jednak od początku…

Siergiej to brat słynnego rosyjskiego pisarza Vladimira Nabokova. Przez całe życie pozostawał w cieniu starszego brata. To Wołodia skupiał na sobie uwagę całego otoczenia, spychając młodszego o rok brata na dalszy plan. Dodatkowo – Siergiejowi nie sprzyjał fakt, iż dotknięty był wadą wymowy. Jąkanie było jego piętą achillesową. Zawsze, gdy chciał powiedzieć coś ważnego, zacinał się w najmniej oczekiwanym momencie…

Jakby tego było mało, samotność  chłopca pogłębiona była przez fakt, iż był homoseksualistą. Nie był on pierwszym gejem w rodzinie, jednak jego familia nie zamierzała tego akceptować. Ojciec Sierioży założył sobie, że wyleczy syna z tej „przypadłości”. Siergiej przeżywał więc katusze podczas kuracji z doktorem Bechterowem, którego metody leczenia były delikatnie mówiąc kontrowersyjne…

Pomimo powyższych faktów żywot Siergieja był znośny. Rzekłabym nawet, że był on szczęśliwy. Kochał i był kochany (choć często miłością szorstką). Zdobył bardzo solidne i prestiżowe wykształcenie, na angielskiej uczelni. Był chłopcem obytym w świecie, często bowiem wspólnie z bratem podróżował. Był kosmopolitą oraz poliglotą. Jego nienaganne maniery, a także elegancki sposób bycia pozwalały mu zdobywać wpływowe przyjaźnie. Kochał muzykę oraz balet, regularnie uczęszczał więc do miejsc, gdzie mógł obcować ze sztuką.

„Zmyślone życie…” to również przedstawienie krok po kroku podbojów miłosnych Sierioży.
Wkraczamy dość głęboko w środowiska gejowskie. Poznajemy pierwsze rozczarowania i bolesne doświadczenia tego młodzieńca. Wycierpiał wiele, niejednokrotnie stając się pośmiewiskiem otoczenia. Miał jednak w sobie siłę, która pozwoliła mu być dalej sobą, w tych trudnych czasach.

Książkę czyta się jednym tchem. Podoba mi się w niej to, że porusza nie tylko kwestie społeczno – obyczajowe, ale również nie stroni od wątków historyczno – politycznych. Jest niezwykle poruszająca. Tragizm niektórych postaci wywołał u mnie smutek. Był mi on jednak potrzebny, aby móc głębiej przemyśleć pewne kwestie. Mogę szczerze polecić tę książkę.  

Tytuł: ZMYŚLONE ŻYCIE SIERGIEJA NABOKOWA
Autor: P. Russell
Wydawnictwo: Warszawskie Wydawnictwo Literacki MUZA SA
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2013 
Ilość stron: 384

4 komentarze:

 1. Nie przepadam za wątkami politycznymi. Podboje miłosne też mnie nie interesują. Ale trochę jestem ciekawa życia w cieniu brata. Hm.. mimo to pozycja chyba nie dla mnie, mimo kuszącej recenzji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja widziałem w księgarniach, może się kiedyś skuszę. Na razie jestem niezdecydowany.

  OdpowiedzUsuń
 3. szkoda, że nie przepadam za wątkami politycznymi w literaturze, ale poza tym książka wygląda fajnie i może kiedyś ... ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. to są tylko wątki poboczne, wynikające z czasów w których przyszło żyć Nabokovom:) wcale nie ma ich tak wiele - także bez obaw moje panie:)

  OdpowiedzUsuń