czwartek, 11 kwietnia 2013

NOWA PSYCHOLOGIA SUKCESU - Carol DweckZdajecie sobie sprawę jak wielką rolę w Waszym życiu odgrywa odpowiednie nastawienie?  Przyznam szczerze, że przez wiele lat ignorowałam ten czynnik. Myślałam sobie, że istnieje tylko kilka dziedzin, w których jestem dobra, i tylko je szlifowałam. Resztę całkowicie sobie odpuściłam, sądząc że i tak będzie mi szło opornie – a przecież nikt nie lubi ponosić porażek oraz wystawiać się na pośmiewisko…

Całkiem niedawno (zwłaszcza po lekturze tej książki) zdałam sobie jednak sprawę jak bardzo mylne były moje przekonania. Pierwsza podstawowa zasada to nastawić się na rozwój – zapytacie pewnie co konkretnie to oznacza…? Otóż:
„(…) nastawienie na rozwój opiera się na przekonaniu, że podstawowe cechy można rozwijać przez pracę. Chociaż ludzie różnią się na wiele sposobów – pod względem talentu i zdolności, zainteresowań czy temperamentu – każdy z nas może się zmieniać i doskonalić, jeśli tylko odpowiednio się przyłoży.” [s. 13].  
Stało się to moją życiową dewizą. Bardzo ułatwia ona życie. Nie załamuję się bowiem przy pierwszej porażce – a wręcz nastraja mnie ona do wzmożonej aktywności, w celu osiągnięcia założonego celu.

Przeciwieństwem „nastawienia na rozwój” jest „nastawienie na trwałość”. W tym drugim kluczową kwestią jest wynik. Autorka w następujący sposób definiuje różnice między tymi dwoma, jakże skrajnymi podejściami:
„Jeśli przegrasz – jeśli nie okażesz się najlepszy – twoje wysiłki poszły na marne. Z kolei nastawienie na rozwój pozwala ludziom cenić to, co robią niezależnie od rezultatów. Wystarcza im, że zmagają się z problemami, wytyczają nowe szlaki, zajmują się poważnymi sprawami.” [s. 57].

A jakie Wy macie podejście do życia? Jeśli chcecie się przekonać co Was bardziej charakteryzuje przeczytajcie tę książkę. Dr Carol Dweck przeprowadziła wiele badań ze swoimi studentami. Każdy rozdział kończy się ciekawymi pytaniami oraz testami, które pomogą nam lepiej zrozumieć nasze zachowania w sferze nastawienia.

Da nam również fajne wskazówki jak postępować w związku, aby był on trwały i satysfakcjonujący dla obu stron. Dowiemy się jak nie należy postępować, aby nie ranić drugiej osoby, a jednocześnie co zrobić, aby po drodze nie zatracić siebie… O tym i o wielu innych kwestiach dowiesz się w trakcie lektury – obiecuję, że nie uznasz czasu poświęconego na czytanie tej książki za stracony.

Tytuł: NOWA PSYCHOLOGIA SUKCESU
Autor: C. Dweck
Wydawnictwo: MUZA SA
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2013
Ilość stron: 296

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz