środa, 10 kwietnia 2013

POLONEZ NA POLU MINOWYM - Dorota WodeckaPolonez na polu minowym - Dorota WodeckaAutorka przeprowadziła szereg wywiadów z czołowymi polskimi pisarzami. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim nas – Polaków oraz naszego kraju. Poznajemy różne diagnozy. Szczerze (aż do bólu)  dokonują oni oceny otaczającej nas rzeczywistości. Nikt nie przebiera w słowach.

Nie chodzi tu bowiem o rzeczy błahe. Rzecz tyczy się naszego państwa i naszych współobywateli. Rozmowy dotykają istotnych wydarzeń, które wpływają na wizerunek Polski – naszej ojczyzny. Bardzo często poruszany jest wątek katastrofy smoleńskiej, jak również odwiecznie wałkowanego tematu „obecności krzyża” (i wszystkim, co się z tym wiąże) w polskim życiu publicznym.

Sporo będzie o katolicyzmie – rzekomo naszym znaku rozpoznawczym dla innych narodów. Ale, czy aby nie jest to tylko stereotyp, w dalszym ciągu tak szumnie wykorzystywany przez niektóre klasy polityczne… Dołuje mnie fakt, że grupa radykalnych prawicowców, dyktuje główny dyskurs w sferze publicznej. Nierzadko przesycony jest on serią inwektyw oraz agresją (słowną, ale co przykre również fizyczną) a głównym celem jest obrażenie strony przeciwnej.

Brakuje mi rzeczowej dyskusji. Nie ma również co liczyć na próby mediacji czy zawarcie kompromisów. Rzeczywistość często jest czarno – biała. Niezwykle trafne na ocenę powyższej sytuacji wydają mi się słowa Wojciecha Kuczoka, iż to: „Rak poczucia humoru toczy Polskę. Nie brak, tylko rak.” Objawia się to w następujący sposób:
„- Dowcipy, które znerwicowany Polak opowiada, nikogo nie śmieszą poza nim samym. Z kolei kawały, które słyszy od innych, wydają mu się obraźliwe. Najczęściej używanym słowem w polskim dyskursie publicznym jest „obrażanie”. Pan/pani obraża mnie albo moje uczucia religijne, albo moje uczucia patriotyczne. Nie da się tak żyć; kiedy człowiek musi nieustannie uważać na gesty i słowa, to jest jak próba gry w piłkę na polu minowym.” [s. 174].

O tym wszystkim (i o wielu innych bardzo ciekawych kwestiach) przeczytamy w książce Doroty Wodeckiej. Każda rozmowa dotyczy również twórczości poszczególnych pisarzy. Dotykają one dość intymnych wątków, co bardzo wzmacnia przekaz. Autorka przed napisaniem omawianego dzieła musiała się ciężko napracować, poznać skrupulatnie dorobek literacki swoich rozmówców.

Jaki jest efekt tej pracy… - oceńcie sami! Ja wystawiam tej książce wysoką notę. Szkoda tylko, że wnioski z niej płynące nie są takie, jakich bym oczekiwała… Ale cóż, nic nie poradzę na to, że taką mamy rzeczywistość…

Dziękuję Wydawnictwu Agora SA za możliwość przeczytania książki.

Tytuł: POLONEZ NA POLU MINOWYM
Autor: D. Wodecka
Wydawnictwo: Agora SA
Miejsce, rok wydania:  Warszawa, 2013
Ilość stron: 256
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz