środa, 11 stycznia 2012

TYSIĄC WSPANIAŁYCH SŁOŃC - K. Hosseini

            Khaled Hosseini - autor książki - jest Afgańczykiem. Nie są mu zatem obce wydarzenia, przedstawione na łamach tej powieści. Przez rok pracował dla jednej z agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych, zajmującej się pomocą uchodźcom. Zobaczył na własne oczy, z jakimi problemami borykają się ludzie zmuszeni uciekać z własnego kraju.

            Przejdźmy zatem do sedna. Tysiąc wspaniałych słońc to poruszająca opowieść o losach dwóch kobiet, żyjących w Afganistanie. Poznajemy ten kraj od końca lat 70., aż do 1. dekady XXI wieku. Wraz z bohaterami doświadczamy upływu czasu. Obserwujemy przemiany (zarówno polityczne, jak i społeczne) dokonujące się w tym owładniętym walkami państwie.

            Niestety przemoc pojawia się nie tylko na ulicach Kabulu oraz innych afgańskich miast. To nieodłączny element w wielu rodzinach. Większość mężczyzn traktuje bowiem kobiety instrumentalnie. Nie są one traktowane na równi z płcią męską. Wręcz przeciwnie - ich prawa zostały ograniczone do minimum. Dlatego, gdy kobiety są bite czy też poniżane stróże prawa i najbliższe otoczenie nawet nie reaguje.

            Taki właśnie los stał się udziałem naszych bohaterek - Mariam i Lajli. Kobiety te dzieli wszystko - począwszy od znacznej różnicy wieku, po urodzenie i wychowanie. Pochodzą z dwóch różnych światów, ale za sprawą tragicznych wydarzeń stały się żonami tego samego mężczyzny - Raszida (znacznie od nich starszego). Z początku są do siebie wrogo nastawione, wyczuwa się w ich kontaktach spore napięcie. Wspólne doświadczenia stają się jednak podwaliną ich głębokiej, szczerej przyjaźni.

            Ich życie z tym mężczyzną nie jest łatwe. Jest on bezwzględnym typem. Doświadczają z jego rąk wielu upokorzeń (fizycznych i psychicznych). Jemu zależy jedynie na synku, którego powiła mu młodsza żona - Lajla. Reszta rodziny w ogóle się dla niego nie liczy. Córeczka nie raz zostaje spoliczkowana, a jego żony nieustannie chodzą posiniaczone i obolałe. Czara goryczy musi się jednak przelać...

            Nikt bowiem nie jest do tego stopnia odporny na ból i cierpienie swoje i najbliższych osób. Każdy musi w którymś momencie powiedzieć: DOŚĆ!!! Jakie wydarzenia sprawią, że kobiety, które przez kilkanaście lat potulnie "niosły swój krzyż poniżenia" zdecydują się przeciwstawić swemu oprawcy? W jakich okolicznościach do tego dojdzie? Czy czeka je w życiu jeszcze choć odrobina szczęścia? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w tej niezwykle poruszającej opowieści.

            Warto przeczytać tą książkę, aby móc w pełni docenić swoje życie. Życie obywatela kraju, który nie jest owładnięty konfliktem zbrojnym... Życie bez strachu, że za rogiem wybuchnie mina... Życie w spokoju... Doceń to co MASZ, bo inni są pozbawieni praktycznie wszystkiego!!!
Tytuł: TYSIĄC WSPANIAŁYCH SŁOŃC
Autor: K. Hosseini
Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2011
Ilość stron: 432

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz