czwartek, 12 czerwca 2014

SNOWDEN. NIGDZIE SIĘ NIE UKRYJESZ - Glenn Greenwald"Snowden. Nigdzie się nie ukryjesz" Glenn Greenwald biografie, autobiografie, sylwetkiW ubiegłym roku (2013) cały świat obiegły szokujące informacje o totalnej inwigilacji, jaką prowadziła amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Krajowego (NSA). Szpiegowano nie tylko Amerykanów, ale również obcokrajowców. Podsłuchiwano rozmowy telefoniczne szefów innych państw (m. in. kanclerz Niemiec – Angeli Merkel), przedstawicieli organizacji międzynarodowych (np. ONZ) czy instytucje finansowe. Inwigilacja stosowana była na tak szerokim polu, że aż trudno to sobie wyobrazić.

Tylko dzięki jednemu człowiekowi, każdy z nas, mógł się przekonać o praktykach NSA i współpracujących z nią sojuszniczych agencji wywiadu, tworzących wspólnie tzw. Sojusz Pięciorga Oczu, w skład którego wchodzą: USA, Wielka Brytania, Kanada, Australia oraz Nowa Zelandia). Tą osobą był Edward Snowden.

Wszystkie tajne dokumenty, jakie znalazły się w jego posiadaniu, zdobył dzięki pracy dla CIA oraz NSA. Zdawał sobie sprawę, że ich ujawnienie wywoła polityczną burzę oraz jego bezpieczeństwo oraz wolność będą zagrożone. Mimo wszystko nie zawahał się. Zdecydował się powierzyć ściśle tajne dokumenty m. in. autorowi tej książki. Jak pisze Greenwald we wstępie:
„Uznał, że może liczyć, iż zrozumiem niebezpieczeństwo związane z masową inwigilacją i skrajną tajemniczością państwa, oraz że nie cofnę się w obliczu nacisków ze strony rządu i jego licznych sojuszników w mediach i poza nimi.” [s. 7].

Ta książka przedstawia kulisy tego wydarzenia. Greenwald – krok po kroku – prowadzi nas przez poszczególne elementy tej jakże skomplikowanej i kontrowersyjnej układanki. Autor przedstawia motywy i pobudki, jakie kierowały Edwardem Snowdenem. Przedstawia jego odpowiedzi na pytanie podstawowe – Dlaczego zrezygnował ze świetnie zapowiadającej się kariery, aby stać się wrogiem publicznym Ameryki numer 1?.

Relacja Glenna Greenwalda jest znakomicie udokumentowaną pozycją książkową. Pomimo, że źródła, z których korzysta są dość skomplikowaną materią, stara się przedstawić je w taki sposób, aby przeciętny odbiorca nie miał większych problemów z ich zrozumieniem. Przyznam, że książka trzyma w napięciu oraz wyciąga na światło dzienne wiele faktów, o których do tej pory nie miałam pojęcia.

Nie sądziłam bowiem, że w krajach demokratycznych (takich jak USA czy Wielka Brytania) dochodzi do tak niepojętych mechanizmów, jak te opisane przez literackiego mistrza - George’a Orwella. Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że jawnie i oficjalnie potępiają one działania, w kwestiach szeroko pojętej inwigilacji, takie państwa, jak Chiny, a tymczasem sami czynią dosłownie to samo.

Władze USA tłumaczą się, że inwigilacja ma miejsce tylko i wyłącznie w celach ochrony państwa przed zagrożeniem terroryzmu oraz zapewnienia bezpieczeństwa kraju (pojęcia te po 11 września 2001 roku są nagminnie wykorzystywane i uzasadnia się nimi każde niezgodne z prawem postępowanie).

Nie informują natomiast nikogo, że w dużej mierze celem szpiegostwa jest „wywiad gospodarczy” (np. podsłuchiwanie i przechwytywanie e-maili brazylijskiej firmy naftowej Petrobras czy firm energetycznych w Wenezueli oraz Meksyku). Ponadto nie uchylają się również od szpiegostwa dyplomatycznego, które również jest bardzo zaawansowane. Podsumowując ten wątek:
„Niektóre metody szpiegowskie stosowane przez NSA służą naraz wielu rodzajom wywiadu. Pozwalają pozyskiwać informacje gospodarcze, dyplomatyczne, dotyczące kwestii bezpieczeństwa i budowania ogólnej, globalnej przewagi – i te właśnie w repertuarze Agencji należą do najbardziej inwazyjnych i zakłamanych.” [s. 182].

Reasumując – największe oburzenie budzi jednak fakt ograniczania wolności i prawa jednostek do prywatności. Nie godzi się bowiem bez żadnego uzasadnienia, w jak największej tajemnicy, inwigilować praktycznie wszystkich obywateli. Tymczasem:
„(...): rząd USA zbudował system, którego celem jest całkowita, globalna eliminacja elektronicznej prywatności. Nie jest to bynajmniej przesada, ale dosłowny, jasno sformułowany cel inwigilującego państwa: gromadzenie, przechowywanie, monitorowanie i analizowanie wszystkich połączeń elektronicznych między ludźmi na całym świecie.” [s. 123].

Sięgnijcie po tę książkę, która stała się światowym bestsellerem. Zapoznajcie się z jej treścią i sami zdecydujcie czy osoba, która stoi za największym w ostatnich latach wyciekiem rządowych dokumentów jest przestępcą czy też nie. Czy autor miał prawo opublikować ściśle tajne informacje i opisać całą tę historię czy też powinien postąpić inaczej… Odpowiedzcie sobie sami na te i inne pytania (a niewątpliwie pojawi się ich sporo w trakcie lektury)…

Tytuł: SNOWDEN. NIGDZIE SIĘ NIE UKRYJESZ
Autor: G. Greenwald
Wydawnictwo: Agora SA
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2014
Ilość stron: 320

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz