piątek, 8 marca 2013

PORTRET PANI CHARBUQUE. ASYSTENTKA PISARZA FANTASY - Jeffrey FordPortret pani Charbuque. Asystentka pisarza fantasy - Jeffrey FordWydawnictwo Mag ponownie urządziło nam prawdziwą ucztę… Ucztę Wyobraźni… Tym razem mamy do czynienia z amerykańskim mistrzem fantastyki – Jeffrey’em Fordem. Ten wielokrotnie nagradzany przez World Fantasy Award artysta dokonał rzeczy niezwykłej. Dzieło, które zostało wydane przez jedno z moich ulubionych wydawnictw, sięgnęło wyżyn gatunku literackiego, jakim jest fantasy.

W książce tej znajdują się dwa odrębne byty. Jednym z nich jest zbiór opowiadań, które promuje „Asystentka pisarza fantasy”. Każde z tych opowiadań przedstawia odrębne historie. Wiele wątków w nich przedstawionych łączą się z prywatnym życiem pisarza. Najwięcej pomysłów na tekst bierze się bowiem ze zwykłych, codziennych spraw – nawet tych najbardziej błahych. Dla Jeffrey’a Forda najważniejsze jest: „(…) pokazywanie zamiast opowiadania, (…).” – do tego dążył…  

„Portret pani Charbuque” to z kolei powieść. Fabuła osadzona jest w XIX wieku. Przedstawia losy młodego malarza (Piambo), który otrzymał niezwykłe zlecenie. Miał namalować portret tajemniczej damy – pani Charbuque… I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nie mógł jej zobaczyć. Musiał opierać się jedynie na jej głosie i opowieściach, płynących zza parawanu.

Poprzez zadawanie kobiecie pytań (oczywiście nie dotyczących jej wyglądu) miał stworzyć portret idealnie ją odzwierciedlający. Tylko spełnienie tego warunku gwarantowało mu wysoki zarobek, który uwolniłby go od bycia zależnym od możnych i próżnych osób tego świata. Piambo nie zdawał sobie sprawy, że kobieta którą ma namalować kryje bardzo mroczną przeszłość. Od czasu gdy zacznie realizować jej życzenie w jego otoczeniu zaczną dziać się dziwne rzeczy. To zlecenie stanie się jego obsesją, wpływając w ogromnym stopniu na jego prywatne życie. Do czego go to doprowadzi…?

Książka jest naprawdę fantastyczna. Doświadczysz tu głębokich emocji, dreszczyku napięcia oraz niezwykłej magiczności… Ford zawarł w swym dziele elementy metafizyki oraz zastanawia się nad istotą poznania Boga. Jest tutaj wiele symboliki, nic nie dzieje się bez przyczyny.
Gorąco polecam!

Tytuł: PORTRET PANI CHARBUQUE. ASYSTENTKA PISARZA FANTASY 
Autor: J. Ford
Wydawnictwo: MAG
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2013
Ilość stron: 528

3 komentarze:

  1. Książka mnie z opisu mało przekonała, choć Twoja recenzja zachęcająca, więc może się skuszę

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę bardzo mnie wciągnęła ta książka (zwłaszcza 2. część - "Portret..."), facet świetnie pisze - szczerze polecam:) pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja jestem zainteresowany, ale za jakiś czas. Na razie mam górę książek do przeczytania "na wczoraj".

    OdpowiedzUsuń