sobota, 31 marca 2012

SMOK GRIAULE - L. Shepard


Smok Griaule to zbiór sześciu opowiadań („Piękna córka poszukiwacza łusek”, „Ojciec kamieni”, „Człowiek, który pomalował Smoka Griaule’a”, „Dom Kłamcy”, „Łuska Taborina” oraz „Czaszka”). Są one autorstwa niezwykle cenionego amerykańskiego pisarza. Jego zaletą jest różnorodność stylów.

Lucius Shepard nie jest bowiem autorem, którego można zaszufladkować. Artysta ten bowiem zaliczany jest do grona pisarzy science fiction oraz fantasy, co nie przeszkadza mu w sięganiu chociażby do kategorii magicznego realizmu. Jego mistrzowskie umiejętności przysporzyły mu wierne grono fanów na całym świecie, jak również uznanie w postaci wielu znaczących nagród literackich.

Wspomniałam o kilku historiach, które składają się na omawiane dzieło. Są to co prawda zupełnie różne opowieści, aczkolwiek łączy je ten sam wątek przedstawiony w zupełnie różnych perspektywach. Tym motywem jednoczącym wszystkie nowele jest postać smoka – Griaule’a. Miał on zostać sparaliżowany przez pewnego czarownika, za pomocą magicznej sztuczki. Na łamach jednego z opowiadań (Dom Kłamcy) Shepard napisał, że:
„(…) w tym podobnym do śmierci stanie smok przetrwał wiele tysiącleci i przez cały ten czas  rósł, aż osiągnął ponad milę długości. Spoczywał w dolinie Carbonales, przecinając ją w poprzek (…). Z biegiem czasu upodobnił się do wysokiego wzgórza, porośniętego trawą, krzewami (…), spod których (…) przezierały fragmenty łusek, i tylko olbrzymi łeb - (…), oddziaływał na rozgrywające się dookoła wydarzenia i emanował złowieszczym wpływem (…).”.  [Shepard L., Smok Griaule, s. 206.]

Metafizyczny wpływ smoka diametralnie zmieniał życie niektórych osób. Bywało, że odkrywał w nich uśpione monotonią życia potrzeby, marzenia czy talenty. Często jednak budził w nich mroczną stronę ich życia, budząc nienawiść i gniew, co prowadziło do różnych tragedii. Wpływaniem na ludzką podświadomość smok dążył do swego odrodzenia, niekoniecznie w postaci uśpionego od tysięcy lat ciała.

Podsumowując - to właśnie zmagania zwykłych śmiertelników z tajemniczym oddziaływaniem Graiule’a na ich życie stanowi motyw przewodni wszystkich nowel. Nawet jego ostateczna śmierć oraz połamanie jego wielkiego „cielska”, spowodowane wcześniejszym zamalowaniem jego ciała ogromną ilością trujących farb (więcej w opowiadaniu Człowiek, który pomalował Smoka Griaule’a) nie osłabiło jego mocy. Ostatnie z opowiadań – Czaszka – jest tego dobitnym przykładem.

Dzieło, powstałe w wyniku skupienia kilku opowiadań w jednym tomie zasługuje na najwyższą notę. Jest to prawdziwy literacki majstersztyk. Historie, przedstawione w książce są tak interesujące, że czyta się je jednym tchem. Autor posługuje się bardzo plastycznym językiem, który niesamowicie pobudza naszą wyobraźnię. Realizm przeplata się tutaj z magią, jest to prawdziwa „Uczta Wyobraźni”.
Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić wszystkich do lektury. Gorąco polecam!


Tytuł: SMOK GRIAULE
Autor: L. Shepard
Wydawnictwo: MAG
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2012
Ilość stron: 432

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz