poniedziałek, 4 listopada 2013

NIEWIDZIALNY MOST - Julie OrringerNiewidzialny most - Julie OrringerUwielbiam książki, których fabuła osadzona jest w czasach tuż przed wybuchem II wojny światowej oraz w jej trakcie. Z zainteresowaniem śledzę losy bohaterów, których wszystkie plany życiowe, ambicje, marzenia zostały przerwane działaniami wojennymi. „Niewidzialny most” należy do tego typu lektur. Jest to dramat obyczajowy, w którym głównymi bohaterami są: Andras Levi oraz tajemnicza Klara.

Andras pochodzi z ubogiej węgierskiej rodziny. Dzięki otrzymanemu stypendium wyrusza do Paryża, gdzie może studiować architekturę. Tam, dzięki zbiegowi okoliczności, poznaje miłość swego życia – Klarę. Dzieli ich wiele, począwszy od różnicy majątkowej, po wiek (kobieta jest o 9 lat starsza od młodego Andrasa). Okazuje się jednak, że oboje pochodzą z żydowskich rodzin, mieszkających na Węgrzech.

 Para będzie się borykać z wieloma przeciwnościami losu. Ich związek przejdzie wiele prób.  Co najważniejsze – Andras – pozna skrywaną od wielu lat mroczną tajemnicę Klary. Kobieta dotąd starała się ją skrzętnie ukrywać; jej publiczne ujawnienie wiązałoby się bowiem z olbrzymim niebezpieczeństwem dla niej samej. Od momentu, gdy Klara całkowicie otworzyła się przed Andrasem, ich życie wkracza na nowe tory, nic już nie będzie takie samo.   

Codzienne, stosunkowo uporządkowane dotąd życie naszych bohaterów, zostaje zakłócone przez ofensywne działania Hitlera, w Europie Środkowo-Wschodniej. Tuż przed wybuchem wojny Andras zmuszony jest wrócić na Węgry, aby móc przedłużyć wizę. Klara udaje się wraz z nim. Ten wyjazd całkowicie odmieni ich życie.

Niedługo po przyjeździe Andras trafia do obozu pracy. Wojna wszystkim daje się we znaki, a szczególnie ludności pochodzenia żydowskiego. Mężczyznę przy życiu trzyma jedynie uczucie do Klary. Świadomość, że ona na niego czeka, pozwala mu wytrwać kolejne dni pobytu w obozie. Warunki są tam koszmarne, ludzie wycieńczeni, a dowódcy bardzo agresywni i mściwi. Czy nasz bohater wyrwie się z tego piekła? O tym przekonacie się podczas lektury.

Autorka napisała wspaniałą powieść, która chwyta za serca. Objętościowo jest to dość pokaźna książka, fabuła jednak jest tak ciekawa i intrygująca, że czyta się ją jednym tchem. Najbardziej budujące w tej książce jest to, że okrucieństwo wojny nie zabiło w naszych bohaterach ich ludzkiej godności oraz ogromnej miłości i przyjaźni, jaka ich łączyła. Jest to niezwykle wzruszająca opowieść, nie da się przejść obok niej obojętnie…

P.S. Za możliwość lektury serdecznie dziękuję Justynce:)

Tytuł: NIEWIDZIALNY MOST
Autor: J. Orringer
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2013
Ilość stron: 752

4 komentarze:

 1. Czytałem wiele dobrego o tej powieści. Nieśmiało wciągnąłem ją na listę. Ale co z tego wyniknie? Jestem przekonany, że opowieść chwyci mnie za serce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja z kolei unikam książek osadzonych w czasach drugiej wojny światowej, ale czasami się przełamuję- budujące jest to, że wiele osób potrafiło w tych strasznych czasach pozostać człowiekiem...

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że książka Ci się spodobała. O to chodziło :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo - to była przyjemna odskocznia od tych "ciężkawych" lektur:)

  OdpowiedzUsuń