czwartek, 7 listopada 2013

BRZOSKWINIE DLA KSIĘDZA PROBOSZCZA - Joanne Harris„Brzoskwinie dla…” to cudowny powrót fascynującej bohaterki – Vianne Rocher. Kto czytał „Czekoladę”, bądź „Rubinowe czółenka”, wie o kim mowa. Dla niewtajemniczonych – wyjaśnię, że chodzi o niepowtarzalną osobę, która „czaruje” innych. Czyni to w sposób zupełnie nieświadomy. Posiada bowiem dar (a może przekleństwo) „rozgryzania” poszczególnych jednostek, widzi jakimi kolorami emanują, a tym samym jaki mają charakter. Jej dodatkowym talentem jest tworzenie fantastycznych czekoladek. Potrafi zgadnąć, co kto lubi najbardziej oraz co przyniesie ukojenie strapionym duszom.

Tym razem po latach nieobecności, Vianne, za sprawą tajemniczego listu od zmarłej przyjaciółki, powraca do Lansquenet (niewielkiego miasteczka we Francji). Kobieta dostrzega zmiany, jakie zaszły tutaj przez ten czas. Największą przemianę, jeśli chodzi o ludzi przeszedł proboszcz parafii (gdy była tu ostatnim razem zacięcie walczył o jej wyjazd z miasteczka, nie tolerował również żadnych odmienności, był zaciętym wrogiem postępu i liberalizmu).

Z pozoru wydaje się, że wszystko jest w porządku, kobieta jednak szybko odkrywa, jak wielu osobom potrzebna jest pomoc oraz jak wiele zła czai się w ukryciu. Wielu mówi, że nadciąga wojna:
„(…) kobiet z mężczyznami, starości z młodością, miłości z nienawiścią, Wschodu z Zachodem, tolerancji z tradycją.” [s. 371].
Wiele osób ucierpi w tych utarczkach. Wielu otrze się o śmierć. Olbrzymią rolę w tych wydarzeniach odegra proboszcz Lansquenet. Jak to się dla niego i dla innych mieszkańców miasteczka skończy?

Ta lektura, to jak podróż w zupełnie inny wymiar. W trakcie czytania wyobraźnia szaleje. W głowie tworzy się tyle obrazów, a do tego zmysły szaleją. Wydawało mi się, że czuję zapach tytułowych brzoskwiń… Autorka jest mistrzynią. Potrafiła po raz kolejny wyczarować cudowną opowieść.  Cała fabuła, uwieczniona na kartach książki odżywa, gdy zaczynamy ją czytać. Niesamowita powieść.

Tytuł: BRZOSKWINIE DLA KSIĘDZA PROBOSZCZA
Autor: J. Harris
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2013
Ilość stron: 488

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz