poniedziałek, 14 października 2013

ANIOŁEK - Beata PawlakAniołek - Beata Pawlak„Aniołek” to książka niestandardowa. Wywołała u mnie skrajne emocje. Z jednej strony to opowieść zabawna, ironiczna – z drugiej – pełna żalu i rozpaczy. Skąd takie rozbieżności? Ano moim zdaniem wynika to z niebanalnej fabuły. Śmiało można powiedzieć, że dominuje w niej motyw śmierci. Nie przerażajcie się jednak. Nie jest to bowiem klasyczna opowieść o umieraniu, przesiąknięta żałobą i żalem po zmarłym.

Główną bohaterką „Aniołka” jest Karolina – kobieta już niemłoda. To ona właśnie zostanie wdową. Nie będzie jednak z tego powodu rozpaczać. Nie czuła się bowiem kochana przez swojego męża – Mateusza. Ten wielokrotnie ją zdradzał. W miasteczku wiele kobiet pozostawało pod jego urokiem. Jeszcze po jego śmierci będą do niej docierać różne dowody jego „skoków w bok” (dokonanych nawet tuż przed jego śmiercią).

Karolina po odejściu Mateusza popada w dziwny stan. Z jednej strony ma do niego żal o tak pospolitą śmierć, robi mu wyrzuty za to, jak ją traktował przez całe życie. Z drugiej jednak nadal czuje jego obecność, zdarza jej się zawołać go na posiłek czy skomentować to i owo. Kobieta bardzo się zaniedbuje po śmierci męża. Rzadko kiedy opuszcza dom. Bardzo często myśli o własnej śmierci (ma to jednak dosyć żartobliwy charakter). Snuje scenariusz, dotyczący tego, jak mogłaby umrzeć, jak powinna być ubrana w chwili śmierci, kto może ją odnaleźć, itd..

Los jednak zamierza jeszcze spłatać jej figla i całkowicie odmienić życie. Karolina zdąży przed swym ostatecznym odejściem przypomnieć sobie co to znaczy kochać i być kochaną. Na powrót odkryje w sobie kobiecość, znajdzie chęć do aktywnego życia, odnajdzie w sobie pokłady uczuć i emocji, o których już dawno zapomniała.

Ta książka jest niesamowitą opowieścią. Z jednej strony wiele mówi się tu o śmierci i o przemijaniu, a z drugiej autorka pokazała nam jak często ludzie, którzy odeszli zachowują nieśmiertelność (m. in. dzięki temu, co w życiu dokonali czy chociażby dzięki naszej pamięci o nich).   

Znajdziecie tu wiele symboliki, dotyczącej zwłaszcza aspektu życia i śmierci. Dowiecie się jak ważna w naszym codziennym istnieniu jest miłość oraz świadomość, że nigdy nie jest na nic za późno. Zawsze znajdzie się światełko w tunelu. Niezwykle optymistyczna lektura, pomimo wszechobecnej tematyki śmierci.

Gorąco polecam!

Tytuł: ANIOŁEK
Autor: B. Pawlak
Wydawnictwo: AGORA SA, Biblioteka Gazety Wyborczej
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2013
Ilość stron: 246

2 komentarze:

  1. Nie słyszałam do tej pory nic o tej książce- z jednej strony mnie ciekawi po Twojej recenzji, ale jeszcze mam wątpliwości.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że Ci się spodoba:) Ma w sobie naprawdę coś magicznego... i do tego momentami przezabawna... pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń