czwartek, 9 sierpnia 2012

HISTORIA ŁADU POLITYCZNEGO T. 1 - Francis Fukuyama


Okładka książki - Historia ładu politycznego, tom 1Francis Fukuyama to niezwykle ceniony amerykański politolog, filozof polityczny oraz ekonomista. Po raz pierwszy zetknęłam się z jego dorobkiem naukowym w trakcie studiów. Od tamtej pory należy on do moich ulubionych autorów, z dziedziny politologii i stosunków międzynarodowych.

Przejdźmy jednak do sedna sprawy. Otóż „Historia ładu politycznego” to jego najnowsza publikacja. Dotychczas ukazał się jedynie jej pierwszy tom. Jest to naprawdę obszerne dzieło, liczące ponad 600 stron. Co ciekawe, książka ta dedykowana jest pamięci wielkiego mistrza (jak sam Fukuyama stwierdza – jego mentora) – Samuela Huntingtona.

Materia zawarta w tym dziele jest bardzo uporządkowana. Poszczególne zagadnienia zgrupowane zostały w pięciu odrębnych częściach. Mianowicie –
- Część I. Zanim powstały państwa,
- Część II. Budowanie państwa,
- Część III. Rządy prawa,
- Część IV. Rządy odpowiedzialne, oraz
- Część V. Zarys teorii rozwoju politycznego.

Punktem wyjścia rozważań autora jest rozwój instytucji politycznych w bardzo odległych przedludzkich czasach. Jak napisał w przedmowie: „Zajmuje się on przeszłością – poczynając nie od najdawniejszych pisanych dziejów ludzkości, ale od jej zwierzęcych przodków.” [s. 13]. Z kolei zakończenie opisu rozwoju politycznego w powyższym tomie ma miejsce tuż przed wybuchem rewolucji francuskiej i wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, pod koniec XVIII wieku.

W jednej z części poznajemy kształtowanie się państwowości w takich jednostkach terytorialnych jak Chiny czy Indie. Autor prezentuje nam w jaki sposób na ten skomplikowany proces wpłynęła religia, będąca ważnym elementem tamtejszych przemian społecznych. Również w Europie sfera sacrum odegrała znaczną rolę w budowie rządów prawa. W pewnym momencie dochodziło do tego, że to Kościół posiadał atrybuty państwa. Jak wobec tego doszło do powstania rządów świeckich? O tych i o innych problemach dokładnie opowie nam na łamach książki Francis Fukuyama.

Porusza on w tej książce naprawdę wiele wątków. Nie jest to tylko i wyłącznie podręcznik, skupiający się na jednej dziedzinie badawczej. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Autor czerpie między innymi z antropologii, historii, ekonomii czy biologii. Szeroka bibliografia świadczy również o znakomitej jakości tegoż dzieła. Nie należy się obawiać tej książki. Jest ona napisana w sposób przystępny dla przeciętnego czytelnika, przez co jej odbiór nie będzie utrudniony. Gorąco polecam!


Tytuł: HISTORIA ŁADU POLITYCZNEGO. Od czasów przedludzkich do rewolucji francuskiej
Autor: F. Fukuyama 
Wydawnictwo: REBIS
Miejsce, rok wydania: Poznań, 2012
Ilość stron: 638

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz