środa, 16 maja 2012

ANGELOLOGIA - Dannielle Trussoni

AngelologiaOmawiana książka to powieściowy debiut D. Trussoni. Nie oznacza to jednak, że nie posiada ona doświadczenia w materii pisania. Ma ona bowiem szeroki dorobek dziennikarski. Jej publikacje ukazywały się na łamach tak uznanych magazynów jak m. in. New York Times.

Angelologia to nauka zajmująca się badaniem duchowych bytów, jakimi są anioły. Fabuła książki oparta jest na dramatycznej walce pomiędzy angelologami a nefilimami (pół człowiek - pół anioł). Obie grupy dążą bowiem do znalezienia bezcennego przedmiotu, który może zmienić losy całego wszechświata. Warto dodać, że dla nefilimów miał on wartość ogromną, gdyż pozwoliłby on zniszczyć śmiertelny wirus, który od jakiegoś czasu trawił ich ród.

Co z tym konfliktem ma wspólnego Klasztor Świętej Róży oraz znajdujące się tam zakonnice? Jaka rola w tym tajemniczym i niebezpiecznym przedsięwzięciu przypadnie uroczej, niezwykle inteligentnej młodej mniszce - Ewangelinie? Czego dowie się sama o sobie, o swym pochodzeniu i przyczynie śmierci rodziców? Odpowiedzi na te pytania poznacie na łamach tej książki.

Zaletą tej powieści jest niezwykle barwny język. Znakomicie opowiedziana historia, opatrzona wieloma faktami historycznymi i biblijnymi. Mitologia przeplata się tutaj z rzeczywistością, pobudzając naszą wyobraźnię. Wartka, niezwykle dynamiczna akcja podsyca nasze pragnienie jak  najszybszego dotarcia na końcowe łamy książki, aby poznać zakończenie tej niezwykle skomplikowanej opowieści.

Mam tylko jedno zastrzeżenie do Angelologii - mianowicie rozczarowało mnie zakończenie. Może to tylko kwestia gustu, ale jednak zabrakło mi rozwinięcia pewnego wątku uczuciowego pomiędzy główną bohaterką - Ewangeliną i Verlaine'em (naukowcem, wynajętym przez najgroźniejszego spośród nefilimów). Autorka wprowadziła go już na samym początku, pozwalając mu się rozwinąć w dalszej części powieści, po czym ni stąd ni zowąd jednym ruchem pióra go ukróciła... Przyznam, że bardzo mnie to zasmuciło.

Summa summarum wystawiam jednak notę pozytywną.


Tytuł: ANGELOLOGIA
Autor: D. Trussoni
Wydawca: Świat Książki
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2010
Ilość stron: 509

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz