czwartek, 18 lutego 2016

SPROSTOWANIE - Renee Knight

Catherine Ravenscroft to kobieta sukcesu. Na polu zawodowym osiągnęła praktycznie wszystko; jest cenioną gwiazdą telewizji. Prywatnie jest żoną doświadczonego prawnika oraz matką dorosłego już syna. Patrząc z boku można by rzec sielanka. Niejedna osoba zazdrości jej udanego życia, prestiżu, sławy. Czy aby jednak jej codzienność faktycznie jest taka, na jaką wygląda…?

Przyglądając się z bliska jej życiu, można dostrzec niejedną rysę. Relacja z synem jest marna, w zasadzie nic ich nie łączy; nie potrafią się z sobą porozumieć. Z mężem przeżyła niejeden kryzys. Zawodowo także bywało różnie. Wszystko zaczynało jednak wychodzić na prostą. Właśnie się przeprowadzili. Miało być już tylko lepiej a tymczasem jej świat runął. Wszystko za sprawą egzemplarza pewnej książki.

Nie wiedziała jakim sposobem znalazła się ona na jej nocnej szafce; z ciekawości zaczęła ją czytać. Nie da się opisać słowami jakim zdumieniem, wręcz szokiem była dla niej ta lektura. Pokonując kolejne kartki, brnąc w opisaną tam historię nie mogła wręcz uwierzyć, że ktoś zapisał na jej łamach, głęboko skrywany przez nią sekret. Tajemnica, którą skrzętnie ukrywała przed wszystkimi, a zwłaszcza przed mężem oraz synem, nagle mogła ujrzeć światło dzienne. Komuś wyraźnie zależało, aby zniszczyć jej życie. Pytanie tylko – KTO – i – DLACZEGO – chce ją zniszczyć…

Rozpoczyna się nierówna walka z czasem i nieznanym przeciwnikiem, który robi wszystko, aby dać jej do zrozumienia, że ma nad nią przewagę i nie zawaha się jej użyć w odpowiednim momencie. Tej osobie wyraźnie zależy na zemście, chce aby Catherine straciła wszystko, chce ją doprowadzić do ostateczności i wyraźnie czerpie z tego satysfakcję.

Kobieta staje się cieniem człowieka, popada w depresję. Zawala pracę oraz staje się nie do wytrzymania w domu. Jest apatyczna, przewrażliwiona, nerwowa, praktycznie nie sypia. Jedyne co czuje to ogromny strach przed tym, co niebawem nadejdzie. Kiedy sprawy całkowicie wymykają jej się spod kontroli; gdy dochodzi do tragedii – postanawia wykrzesać z siebie odrobinę energii, znajduje w sobie siłę, aby stanąć oko w oko z prześladowcą.

Jak skończy się ta nierówna walka przekonacie się, sięgając po tę książkę. Znamienny jest jej tytuł, gdyż to, co wydaje się być oczywiste, wcale takie nie jest. Prawda jest bolesna i Catherine wolałaby wymazać wszystko, co wydarzyło się w jej przeszłości. Będzie jednak musiała stawić czoła temu co tu i teraz; będzie musiała wszystko sprostować, inaczej przegra wszystko.

Podsumowując - Sprostowanie - to bardzo dobry thriller psychologiczny. Fabuła ciekawa; historia wciąga w wir zdarzeń. Co dla mnie najważniejsze, do końca trzyma w napięciu i nie jest łatwo domyślić się jak skończy się ta opowieść oraz jakie były motywy głównych bohaterów. Godna polecenia.


Tytuł: SPROSTOWANIE
Autor: R. Knight
Wydawnictwo: Sonia Draga
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 344

4 komentarze:

 1. Prawda? Czasami to, co na pozór wydaje się oczywiste, czarno białe, tak naprawdę jest.... No właśnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Dlatego nie należy niczego ani nikogo oceniać po pozorach:)

   Usuń
 2. Ależ mnie ta książka wciągnęła! Zupełnie nie spodziewałam się, że główna bohaterka skrywa TAKĄ historię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również - byłam w głębokim szoku... Swoją drogą lubię to uczucie zaskoczenia podczas lektury:)

   Usuń