środa, 20 sierpnia 2014

ŚMIERĆ W AMAZONII. Nowe eldorado i jego ofiary - Artur Domosławski

Okładka książki Śmierć w AmazoniiKraina Amazonii kojarzy nam się przede wszystkim z przepięknym, nieujarzmionym przez człowieka obszarem zieleni oraz wód, nazwanym „płucami ziemi”. Ten olbrzymi region rozciąga się na przestrzeni kilku państw Ameryki Południowej. Co roku przyciąga miliony turystów spoza tego kontynentu. Czy jednak piękno i wyjątkowość tej krainy jest pod ochroną; czy robi się wszystko, co w ludzkiej mocy, aby tę wyjątkową przyrodę ocalić od ludzkiej głupoty?

Po lekturze reportażu Artura Domosławskiego doznałam szoku. Nie przypuszczałam, że w takim miejscu może dochodzić do wielu zbrodniczych praktyk. Wielcy bossowie, posiadacze ziemscy czy międzynarodowe korporacje robią wszystko, aby realizować swoje interesy (czyt. pomnażać pieniądze). Ci, którzy im w tym przeszkadzają (lokalni działacze, broniący praw miejscowej ludności oraz coraz bardziej wyniszczanego środowiska naturalnego) ponoszą najwyższą cenę. Tracą życie. Zostają bowiem w brutalny sposób zamordowani, a winni nie zostają ukarani.

A powinniście wiedzieć, że obszar Amazonii jest z roku na rok coraz bardziej wyniszczany. Niczym nieograniczona wycinka drzew; podstępne, siłowe przesiedlenia ludności, mające na celu przejęcie ziem bogatych w ropę naftową; zatruwanie rzek i lokalnego krajobrazu poprzez wycieki nafty z rurociągów… To tylko niektóre przykłady na niszczycielską działalność wielkiego kapitału na terenie Amazonii. Wszystko to odbywa się za milczącym przyzwoleniem skorumpowanych polityków…

Artur Domosławski napisał świetny reportaż, który zwraca naszą uwagę na bezmiar ludzkiego bólu i nieszczęścia, w tak odległej od naszej części świata. Po tej lekturze zrozumiecie ilu ludzi jest pozostawionych na pastwę losu, w obliczu tak wielkiej niegodziwości, jaka dotyka nie tylko ich samych, ale również (a może i przede wszystkim) ten jeden z największych ekoregionów na naszej planecie.

Czytając tę książkę, momentami, miałam ciarki na skórze. Dramatyczne opowieści pokrzywdzonych wywarły na mnie spore wrażenie. Z niedowierzaniem brnęłam w poszczególne historie; byłam i nadal jestem przerażona tym, w jakim kierunku zmierza nasz świat – żądza pieniądza ponad wszystko!


Tytuł: ŚMIERĆ W AMAZONII
Autor: A. Domosławski
Wydawnictwo: Wielka Litera
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2013
Ilość stron: 328

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz