czwartek, 7 sierpnia 2014

BRAZYLIA - Michael Palin

Ostatnimi czasy, na świecie było głośno o Brazylii, za sprawą mistrzostw świata w piłce nożnej. Tymczasem znacznie wcześniej swoją podróż po tym niezwykłym, rozległym kraju odbył Michael Palin (Polakom znany przede wszystkim z występów w Latającym Cyrku Monty Pythona). Efekty jego wojaży możemy prześledzić w napisanej przez niego książce.

A nie jest to typowy reportaż czy też przewodnik. To rzetelna, zawierająca ogromną dozę humoru, relacja z jego pobytów (a było ich kilka) w egzotycznym państwie. Brazylia, podobnie jak i cały południowoamerykański kontynent stanowi bowiem zagadkę. Jest tam wiele miejsc, które z jednej strony szokują a z drugiej wzbudzają zachwyt.

Podróże Michaela Palin’a realizowane były według konkretnego planu. Nie sposób bowiem od razu przemierzyć ten olbrzymi kraj, który zamieszkuje ponad 203 mln ludzi. Różnorodność i wielokulturowość – to cechy dominujące w Brazylii. Każdy region jest inny. Obok olbrzymich metropolii znajdują się miejsca, gdzie czas jakby się zatrzymał. W rejonach dżungli można spotkać tubylców, którzy żyją według własnych reguł i zasad.

Nie bez powodu Brazylię przedstawia się jako kraj, gdzie ludzie tryskają energią oraz żyją spontanicznie, często bez zahamowań. To państwo tętni życiem, widać to na każdym kroku. Ulice miast nieustannie zapełnione są ludźmi. Najwięcej czasu spędzają na plażach, których im nie brakuje. Nic dziwnego, bowiem to właśnie tutaj czują się równi, niczym nie skrępowani.

Bo warto pamiętać, że choć Brazylia należy do jednego z najlepiej i najszybciej rozwijających się państw świata, to ekonomiczny podział mieszkańców jest bardzo widoczny. Bieda kontrastuje tutaj z ogromnym bogactwem. Palin opisuje biedne, zaniedbane dzielnice oddzielone drutem kolczastym od pozostałej części dużych miast. To szokujące, jak łatwo społeczeństwo zaakceptowało taki stan rzeczy.


Ta książka jest bogata w ciekawe wiadomości. Autor nie stronił od miejscowych, stąd wielość informacji o lokalnych kulturach, wierzeniach, kuchni czy codziennym stylu życia. Wielokrotnie, w trakcie lektury, zdarzyło mi się zaśmiać. Stało się to za sprawą lekkiego, swobodnego stylu Palin’a. Pisze on ze smakiem, nie przekraczając pewnych granic; potrafi zachować umiar. Wszystko to sprawia, że książkę pochłania się w szybkim tempie i chciałoby się tylko rzec – czekam na więcej szanowny panie Palin.

Tytuł: BRAZYLIA
Autor: M. Palin
Wydawnictwo: Insignis Media
Miejsce, rok wydania: Kraków, 2014
Ilość stron: 400 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz