wtorek, 5 czerwca 2012

NA KRÓTKO - Inga Iwasiów


 ksiazka tytul: Na krótko autor: Iwasiów IngaPrzyznam szczerze, że po pierwszych stronach myślałam o odłożeniu tej książki na półkę. Całe szczęście, że tego nie zrobiłam… Jest to powieść niebanalna. Porusza tematy zarówno metafizyczne, jak i egzystencjalne. Autorka splata tutaj nowoczesność z tradycją, dochodzi również do symbolicznego zderzenia Zachodu ze Wschodem.

Fabuła toczy się w wyimaginowanym państwie, leżącym na wschodzie Europy – tak zwana Autonomia, niegdyś związana z Unią Europejską a obecnie szukająca swej pełnej tożsamości w swej wschodniej odrębności. To tutaj, w ramach badań uniwersyteckich, przyjeżdża Polka – prof. Sylwia. Jej zadaniem jest zbieranie informacji dla Unii. „O zbiorach specjalnych, polskich, i ich udostępnianiu.” Bada ona: „(…) czynniki narodowe w ogólnej kulturze danego kraju.”[s. 127].

Na miejscu poznaje Rutę – właścicielkę salonu fryzjerskiego. Jej salon jest newralgicznym punktem. To tutaj spotykają się różne kobiety. Przychodzą nie tylko skorzystać z usług fryzjerskich, ale przede wszystkim porozmawiać, podzielić się swymi podejrzeniami, troskami, bądź radościami. Sylwia również przychodzi, choć pełni ona w tym towarzystwie zupełnie inną rolę. Jest wycofana, obserwuje wszystkich dookoła i przysłuchuje się temu co mówią, próbując wszystko zrozumieć (niepełna znajomość języka nie ułatwia jej zadania).

Rutę i Sylwię wiele łączy. Każda z nich ukrywa jednak swoje problemy, nie chcąc nikogo nimi absorbować. Codzienne spotkania, zbliżają w gruncie rzeczy obce sobie osoby. Te dwie kobiety symbolizują dwa różne światy. Odmienne pochodzenie, różne sposoby życia, inne marzenia i plany zawodowe. Jednak to, co je łączy to pragnienie miłości oraz potrzeba zrozumienia ze strony najbliższych.   

To magiczne miejsce sprzyja rozrachunkom z przeszłością. To ospałe miasto pozwala zastanowić się nad swym życiem. Nasze bohaterki szukają przyczyn swych trudnych doświadczeń życiowych. Obie znalazły się na zakręcie, zabrakło im sił (albo odwagi) w realizacji swych marzeń. Ugrzęzły w okowach pamięci… Dokąd je to zaprowadzi?  

Ta książka to również interesujące studium nad przeszłością Europy Wschodniej. Jaka ona była, co po sobie zostawiła… Ślady widoczne są nie tylko na ulicach, w codziennych krajobrazach. Są to również pozostałości mentalne, społeczno – polityczne. Nadal mamy dookoła siebie „muzea”, które wszystko to zarejestrowały.

Polecam tę książkę, bowiem zmusza ona do refleksji. Nie znasz dnia ani godziny, kiedy Twoje życie może stanąć w miejscu. Wbrew Tobie może ono wymknąć Ci się z rąk, a Ty nie będziesz zdolny temu zapobiec. Życie i pamięć (tak nam przydatna do codziennego funkcjonowania) są ponad naszą władzą… Dlatego - CARPE DIEM!

Tytuł: NA KRÓTKO
Autor: I. Iwasiów 
Wydawnictwo: Wielka Litera
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2012
Ilość stron: 367

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz