wtorek, 13 grudnia 2011

Lalki w ogniu. Opowieści z Indii. - P. WILK

            Debiutancka książka - autorstwa dziennikarki P. Wilk - pochodzi z serii Bieguny, opisującej podróże w różne zakątki świata. Tym razem poznajemy niezwykły kraj, jakim są Indie. Autorka nie uczyniła z tej książki kolejnego turystycznego przewodnika po tym azjatyckim państwie. Wręcz przeciwnie - znajduje się tutaj zbiór reportaży, opisujących różne aspekty życia hinduskiego społeczeństwa.

            P. Wilk nie omija trudnych tematów. Uświadamia nam w jakiej nędzy żyje ponad miliardowa ludność tego państwa. Problemy demograficzne czy też społeczno - polityczne na tak ogromną skalę, jak w Indiach, stanowią nie lada wyzwanie. Ogromne pokłady biedy, chorób, kalectwa, brak dbałości o higienę czy też analfabetyzm - to tylko nieliczne, acz jedne z najbardziej palących kwestii.

           Na łamach tej książki poznajemy również tradycje kulturowe i religijne Hindusów. Ich przywiązanie do reguł, do tradycji jest znaczące. Dominująca rola mężczyzn w kulturze hinduskiej sprawia, że kobiety narażane są często na przemoc, molestowanie, a nawet na śmierć. Młode mężatki modlą się, aby powić syna, bo to daje nadzieję na lepszą przyszłość.

           Indie klasyfikowane są jako jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie, tymczasem przeważająca większość społeczeństwa wegetuje. Nie dochodzi jednak z tego tytułu do większych rozruchów. Ludzie są pogodzeni ze swym losem, wynika to z ugruntowanych w tradycji podziałów i hierarchii społecznej. Rzadko kiedy ktoś zmienia swe przeznaczenie (pozycję), które jest nam przypisane w chwili urodzenia).

            Autorka przedstawia również elementy, które czynią Indie piękne, urokliwe, tak przyciągające turystów. Tyle że czynniki te przedstawione na tle powyższych kwestii tworzą niesłychany, aż niewiarygodny kontrast. Sprawia to, że możemy odczuwać dysonans poznawczy. Wprowadza to do naszych sądów i opinii spory zamęt...
           
            Podsumowując - książka napisana jest w przystępny i niezwykle interesujący sposób. Nie doprowadza do znużenia, wręcz przeciwnie chce się więcej... Można dowiedzieć się z niej wielu ciekawych, ale i tragicznych informacji o tym jakże egzotycznym dla nas państwie. Autorka swoim zapisem zmusza nas do refleksji i pozwala docenić to, co mamy!!!

POLECAM!!!


Tytuł: Lalki w ogniu. Opowieści z Indii.
Autor: P. Wilk
Wydawnictwo: Carta Blanca
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2011
Ilość stron: 264

3 komentarze:

 1. ksiązka napisana bardzo stronniczo,autorka przedstawia w niej tylko biedę i ubóstwo a przeciez Indie to nie tylko slamsy i nędza...moim zdaniem ksiązka jest mocno przereklamowana

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może i jest lekko jednostronna, ale niestety literatura nigdy nie będzie w stu procentach obiektywna, jest to pewne spojrzenie na świat oczami autora. Mnie się bardzo podobało i naprawdę czułam w tej książce klimat Indii.

   Usuń
 2. Owszem - to nie tylko slumsy (choć w zdecydowanej mierze)... Zauważ jednak, że autorka skupiła się na tym wątku. Ludzie marzą o podróżach do Indii, oglądają piękne albumy, widzą przeważnie ten kraj od tej dobrej strony... P. Wilk chciała jednak uświadomić ludziom, jak trudne jest życie przeciętnego Hindusa...

  OdpowiedzUsuń