poniedziałek, 11 lipca 2011

JEDEN DZIEŃ - D. Nicholls

           Powieść ta jest niezwykle intrygująca. Z pozoru banalna opowieść o losach dwojga ludzi - Emmy i Dextera, przedstawiona na przełomie kilkunastu lat.
            Poznajemy ich historię w doniosłym momencie, jakim jest ukończenie studiów. Wtedy to spędzają ze sobą noc. I choć następnego dnia rozstają się, to i tak ich życie pozostanie ze sobą nierozerwalnie złączone. Połączy ich głęboka przyjaźń (nie raz wystawiona na próbę), która przerodzi się w głębokie uczucie...
           Tych dwoje ludzi różni dosłownie wszystko. ON - bogaty, rozpieszczony, pewny siebie, wręcz zarozumiały i arogancki... ONA - zwyczajna, niezwykle inteligentna, aczkolwiek całkowicie pozbawiona pewności siebie dziewczyna... Los jednak sprawił, że stali się bratnimi duszami.
           Dexter prowadził bardzo rozrywkowy tryb życia, nieustannie zmieniał dziewczyny. Z czasem uzależnił się od alkoholu, nie stronił od narkotyków, nie mógł również żyć bez niezobowiązującego seksu... Zdobył sławę, rozpoczynając pracę w telewizji, jako prezenter. Popadając w nałóg, zaprzepaścił jednak osiągniętą pozycję.
           Emma ukończyła dwa fakultety - filologię angielską i historię. Jej marzeniem było zostać pisarką. Brak pewności siebie oraz przebojowości sprawiały, że nie potrafiła o siebie zawalczyć. Kochała Dextera, ale nie potrafiła uwierzyć w to, że mogłaby mu się podobać jako kobieta. Nie czuła się atrakcyjna, a jej styl bycia sprawiał, że szczególnie nie dbała o swą powierzchowność.
          Każde z nich próbowało ułożyć sobie życie - nawet Dexter w końcu spotkał kobietę, dla której stracił głowę (i nie była to Emma!)...
           Nie chcę zdradzać, jak potoczyły się losy obojga z nich... Dodam jednak, że zakończenie jest bardzo zaskakujące... Mnie, aż się łezka w oku zakręciła w pewnym momencie, gdyż nie przypuszczałam, takiego zwrotu akcji...
          Naprawdę polecam wszystkim tą książkę - pokazuje ona bowiem, że przyjaźń jest możliwa pomiędzy ludźmi z zupełnie innych światów. Uświadamia nam również, że czasami szczęście jest na wyciągnięcie ręki, trzeba tylko potrafić je dostrzec!!!


Tytuł: JEDEN DZIEŃ
Autor: D. Nicholls
Wydawca: Świat Książki
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2011
Ilość stron: 443

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz