sobota, 11 czerwca 2011

JEDNA BOGATA DRUGA BIEDNA - L. Lokko

           Po pozytywnym wrażeniu, jakie wywarła na mnie poprzednia książka Lokko, nie mogłam nie sięgnąć po inną pozycję tejże autorki, a mianowicie Jedna bogata druga biedna. Muszę przyznać, że i tym razem się nie rozczarowałam. 
           Fabułę stanowią tutaj losy czterech młodych dziewcząt, z całkiem różnych światów.
  1. Nik pochodzi z niezwykle bogatej, afrykańskiej rodziny. Chcąc wyrwać się spod władzy despotycznego ojca, trafia do szkoły w Europie.
  2. Caryn jest totalnym przeciwieństwem Nik. Jej rodzina jest biedna, w zasadzie to ona opiekuje się swym rodzeństwem oraz matką, która nie radzi sobie sama ze sobą. Jedno co ją wyróżnia - to niespotykana inteligencja.
  3. Tory również ma skomplikowaną sytuację rodzinną, gdyż nie może uporać się z "duchem" swojej tragicznie zmarłej siostry. Jej rodzice nie pozwalają jej o niej zapomnieć, mało tego - matka - w głębi duszy obwinia ją o jej śmierć.
  4. Estelle - dziewczyna z Afryki. To jej osoba bardzo "namiesza" w życiu pozostałych dziewcząt. Nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swe cele...

           Na początku książki losy każdej z dziewcząt stanowią odrębne rozdziały. Jednakże wraz z rozwojem fabuły dzieje trzech z nich (Nik, Caryn i Tory) łączą się w szkole, gdzie spotykają się po raz pierwszy - wspólnie -, w jednej klasie. To tutaj narodzi się przyjaźń, która zostanie wystawiona na ogromną próbę, za sprawą tajemniczej Estelle...
          Nie zabraknie w tej książce bardzo interesujących wątków miłosnych oraz polityczno - kryminalnych, co niezwykle wzbogaca jej treść.
          Zakończenie będzie zaskakujące, nie będzie to typowy "happy end", co jest cechą charakterystyczną książek L. Lokko. Zachęcam do lektury, która wprowadzi nas w nastrój refleksji i zadumy.


Tytuł: JEDNA BOGATA DRUGA BIEDNA
Autor: L. Lokko
Wydawca: Świat Książki
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2011
Ilość stron: 573

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz