piątek, 26 kwietnia 2013

DZIESIĄTY RÓWNOLEŻNIK. Doniesienia z pogranicza chrześcijaństwa i islamu - Eliza Griswold



Tytułowy „dziesiąty równoleżnik” to z jednej strony zwykłe pojęcie geograficzne a z drugiej stanowi symbol (niewidoczną na pierwszy rzut oka linię podziału). Jak sama autorka przyznaje:
„Dziesiąty równoleżnik okala kulę ziemską w odległości tysiąca stu dwudziestu kilometrów na północ od równika. Gdyby przyjąć, że Afryka przypomina kształtem zmiętą skarpetę z Afryką Południową w miejscu dużego palca i Somalią na pięcie, dziesiąty równoleżnik przebiegałby przez kostkę. Wzdłuż niego, w Sudanie i na wielkiej połaci kontynentu afrykańskiego, zderzają się ze sobą dwa światy: muzułmańska, znajdująca się pod arabskimi wpływami północ graniczy z czarnym afrykańskim południem zamieszkanym przez chrześcijan i wyznawców lokalnych religii - (…).” [s. 12].
Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że te dwa odmienne światy toczą ze sobą zabójcze wojny. W imię przynależności do danej religii mordują się nawzajem. Jedni nienawidzą drugich. To właśnie w Afryce (w Nigerii, Sudanie czy Somalii) oraz w Azji (Indonezja, Malezja oraz Filipiny) bardzo widoczne jest zjawisko „zderzenia cywilizacji”.

Eliza Griswold – wspaniała dziennikarka – na potrzeby tej książki podróżowała po tych najbardziej niestabilnych regionach świata. Odwiedziła państwa upadłe, często ryzykując własne życie. Rozmawiała z reprezentantami każdej ze skonfliktowanych stron. Dzięki temu reportaż ten jest autentyczny i rzetelny.

„Dziesiąty równoleżnik” ma bardzo przejrzystą konstrukcję. Część pierwsza poświęcona została Afryce – po kolei opisane zostały poszczególne państwa. Z kolei część druga dotyczy trzech krajów azjatyckich. Autorka poczyniła szeroko zakrojoną pracę badawczą. Przy każdym z opisywanych krajów przedstawia jego historię (w tym genezę rozkwitu danej religii), położenie geograficzne, ukształtowanie terenu, warunki klimatyczne oraz zasobność surowców naturalnych.

Wszystko to bowiem ma wpływ na aktualną sytuację w wyszczególnionych wyżej zakątkach świata. E. Griswold stara się nam również uświadomić, że nie zawsze wszystko jest takie klarowne, jak nam się wydaje. Owszem - podziały religijne są tu znaczące i na pierwszy rzut oka wydają się jednym z głównych zarzewi konfliktów. Nie zapominajmy jednak, że podziały te są bardzo często wykorzystywane przez tych, którym zależy na osiągnięciu swoich partykularnych interesów, a zwykli wyznawcy są tylko ich narzędziem.

Dodam, że bardzo interesujący pomysł autorka miała na rozpoczęcie każdego z rozdziałów – otóż każdy z nich zaczyna się dwoma cytatami (jeden z Biblii a drugi z Koranu). Chodziło tutaj o pokazanie, że tak naprawdę obie te religie w założeniach są bardzo podobne. To zestawienie dobitnie to pokazuje.
Reportaż ten jest naprawdę godny polecenia. Nie zawiedziecie się! 

Tytuł: DZIESIĄTY RÓWNOLEŻNIK
Autor: E. Griswold
Wydawnictwo: MUZA SA
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2013
Ilość stron: 464

czwartek, 11 kwietnia 2013

NOWA PSYCHOLOGIA SUKCESU - Carol Dweck



Zdajecie sobie sprawę jak wielką rolę w Waszym życiu odgrywa odpowiednie nastawienie?  Przyznam szczerze, że przez wiele lat ignorowałam ten czynnik. Myślałam sobie, że istnieje tylko kilka dziedzin, w których jestem dobra, i tylko je szlifowałam. Resztę całkowicie sobie odpuściłam, sądząc że i tak będzie mi szło opornie – a przecież nikt nie lubi ponosić porażek oraz wystawiać się na pośmiewisko…

Całkiem niedawno (zwłaszcza po lekturze tej książki) zdałam sobie jednak sprawę jak bardzo mylne były moje przekonania. Pierwsza podstawowa zasada to nastawić się na rozwój – zapytacie pewnie co konkretnie to oznacza…? Otóż:
„(…) nastawienie na rozwój opiera się na przekonaniu, że podstawowe cechy można rozwijać przez pracę. Chociaż ludzie różnią się na wiele sposobów – pod względem talentu i zdolności, zainteresowań czy temperamentu – każdy z nas może się zmieniać i doskonalić, jeśli tylko odpowiednio się przyłoży.” [s. 13].  
Stało się to moją życiową dewizą. Bardzo ułatwia ona życie. Nie załamuję się bowiem przy pierwszej porażce – a wręcz nastraja mnie ona do wzmożonej aktywności, w celu osiągnięcia założonego celu.

Przeciwieństwem „nastawienia na rozwój” jest „nastawienie na trwałość”. W tym drugim kluczową kwestią jest wynik. Autorka w następujący sposób definiuje różnice między tymi dwoma, jakże skrajnymi podejściami:
„Jeśli przegrasz – jeśli nie okażesz się najlepszy – twoje wysiłki poszły na marne. Z kolei nastawienie na rozwój pozwala ludziom cenić to, co robią niezależnie od rezultatów. Wystarcza im, że zmagają się z problemami, wytyczają nowe szlaki, zajmują się poważnymi sprawami.” [s. 57].

A jakie Wy macie podejście do życia? Jeśli chcecie się przekonać co Was bardziej charakteryzuje przeczytajcie tę książkę. Dr Carol Dweck przeprowadziła wiele badań ze swoimi studentami. Każdy rozdział kończy się ciekawymi pytaniami oraz testami, które pomogą nam lepiej zrozumieć nasze zachowania w sferze nastawienia.

Da nam również fajne wskazówki jak postępować w związku, aby był on trwały i satysfakcjonujący dla obu stron. Dowiemy się jak nie należy postępować, aby nie ranić drugiej osoby, a jednocześnie co zrobić, aby po drodze nie zatracić siebie… O tym i o wielu innych kwestiach dowiesz się w trakcie lektury – obiecuję, że nie uznasz czasu poświęconego na czytanie tej książki za stracony.

Tytuł: NOWA PSYCHOLOGIA SUKCESU
Autor: C. Dweck
Wydawnictwo: MUZA SA
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2013
Ilość stron: 296

środa, 10 kwietnia 2013

POLONEZ NA POLU MINOWYM - Dorota Wodecka



Polonez na polu minowym - Dorota WodeckaAutorka przeprowadziła szereg wywiadów z czołowymi polskimi pisarzami. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim nas – Polaków oraz naszego kraju. Poznajemy różne diagnozy. Szczerze (aż do bólu)  dokonują oni oceny otaczającej nas rzeczywistości. Nikt nie przebiera w słowach.

Nie chodzi tu bowiem o rzeczy błahe. Rzecz tyczy się naszego państwa i naszych współobywateli. Rozmowy dotykają istotnych wydarzeń, które wpływają na wizerunek Polski – naszej ojczyzny. Bardzo często poruszany jest wątek katastrofy smoleńskiej, jak również odwiecznie wałkowanego tematu „obecności krzyża” (i wszystkim, co się z tym wiąże) w polskim życiu publicznym.

Sporo będzie o katolicyzmie – rzekomo naszym znaku rozpoznawczym dla innych narodów. Ale, czy aby nie jest to tylko stereotyp, w dalszym ciągu tak szumnie wykorzystywany przez niektóre klasy polityczne… Dołuje mnie fakt, że grupa radykalnych prawicowców, dyktuje główny dyskurs w sferze publicznej. Nierzadko przesycony jest on serią inwektyw oraz agresją (słowną, ale co przykre również fizyczną) a głównym celem jest obrażenie strony przeciwnej.

Brakuje mi rzeczowej dyskusji. Nie ma również co liczyć na próby mediacji czy zawarcie kompromisów. Rzeczywistość często jest czarno – biała. Niezwykle trafne na ocenę powyższej sytuacji wydają mi się słowa Wojciecha Kuczoka, iż to: „Rak poczucia humoru toczy Polskę. Nie brak, tylko rak.” Objawia się to w następujący sposób:
„- Dowcipy, które znerwicowany Polak opowiada, nikogo nie śmieszą poza nim samym. Z kolei kawały, które słyszy od innych, wydają mu się obraźliwe. Najczęściej używanym słowem w polskim dyskursie publicznym jest „obrażanie”. Pan/pani obraża mnie albo moje uczucia religijne, albo moje uczucia patriotyczne. Nie da się tak żyć; kiedy człowiek musi nieustannie uważać na gesty i słowa, to jest jak próba gry w piłkę na polu minowym.” [s. 174].

O tym wszystkim (i o wielu innych bardzo ciekawych kwestiach) przeczytamy w książce Doroty Wodeckiej. Każda rozmowa dotyczy również twórczości poszczególnych pisarzy. Dotykają one dość intymnych wątków, co bardzo wzmacnia przekaz. Autorka przed napisaniem omawianego dzieła musiała się ciężko napracować, poznać skrupulatnie dorobek literacki swoich rozmówców.

Jaki jest efekt tej pracy… - oceńcie sami! Ja wystawiam tej książce wysoką notę. Szkoda tylko, że wnioski z niej płynące nie są takie, jakich bym oczekiwała… Ale cóż, nic nie poradzę na to, że taką mamy rzeczywistość…

Dziękuję Wydawnictwu Agora SA za możliwość przeczytania książki.

Tytuł: POLONEZ NA POLU MINOWYM
Autor: D. Wodecka
Wydawnictwo: Agora SA
Miejsce, rok wydania:  Warszawa, 2013
Ilość stron: 256
 

wtorek, 2 kwietnia 2013

ŻYJ WYSTARCZAJĄCO DOBRZE - Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński



Żyj wystarczająco dobrze - Agnieszka JucewiczTa książka nie jest poradnikiem, w którym znajdziemy odpowiedzi na fundamentalne pytania, dotyczące naszego życia. Stanowi ona jednak ciekawy zbiór, zawierający szereg interesujących wskazówek, które pomogą nam zrozumieć wiele spraw lub chociażby spojrzeć na pewne problemy z innego punktu widzenia.

„Żyj wystarczająco…” to zapis rozmów dwójki dziennikarzy ze znanymi i cenionymi psychologami i psychoterapeutami. Każda z rozmów porusza inną kwestię. Będzie mowa zarówno o pladze XXI wieku, jaką jest pracoholizm czy popadanie w stany depresyjne, jak i o zaburzeniach osobowości (m. in. „narcyz” czy „borderline”).

Dowiemy się z jakimi problemami zaczynają borykać się pary, kiedy na świat przychodzi dziecko. Życie przestaje być usłane różami; nasze oczekiwania zderzają się z rzeczywistością i wtedy widzimy jak bardzo te dwa aspekty się różnią. Psychologowie opowiedzą nam także o przypadkach, kiedy długo oczekiwane dziecko, po urodzeniu staje się dla nas problemem; zdarza się bowiem, że matka nie kocha swojego potomka…

Specjaliści na przykładzie swoich doświadczeń zawodowych opowiedzą nam również o tym, jak trudno o pozytywne myślenie w codziennym życiu. Brakuje nam optymizmu i wiary w siebie. Często posiadamy w sobie sporo „żółci” – przepełnia nas zazdrość. Zabijają nas zbyt wygórowane ambicje, które nie pozwalają nam cieszyć się z małych sukcesów.

O tym i o wielu innych zagadnieniach dowiemy się z tej książki. Obiecuję wam, że nie są to suche fakty, przedstawione w nudny sposób przez ludzi nauki. Warto sięgnąć po tę pozycję, aby zrozumieć, że czasem nie potrzeba leczyć ciała, tylko konieczne jest skierowanie uwagi na naszą „psyche”. Jest to bardzo delikatna sfera i często nie jesteśmy w stanie sami sobie pomóc – nie bójmy się więc skorzystać z pomocy specjalisty. Często jest to jedyna droga…

Dziękuję Wydawnictwu Agora za możliwość przeczytania książki. 

Tytuł: ŻYJ WYSTARCZAJĄCO DOBRZE
Autor: A. Jucewicz, G. Sroczyński
Wydawnictwo: Agora SA
Miejsce, rok wydania: Warszawa, 2013
Ilość stron: 266